Novinár Dušan Karolyi je trestne stíhaný za kritický článok o slovenskom súdnictve Prešovská Hlava XXII. D. Karolyi napísal o prípade bývalého príslušníka Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Jaroslava Dujavu ktorý zorganizoval nezákonné nasadenie kukláčov bol podozrivý zo zneužívania právomocí verejného činiteľa bol zaň trestne stíhaný ale súdy nekonali a trestné stíhanie bolo premlčané. Vyšetrovateľ za tento článok obvinil D. Karolyiho zo spáchania trestného činu ohovárania.

title=

V stredu 3. septembra 2014 som na svojom blogu publikoval článok Ďalšiemu novinárovi hrozí basa v ktorom uvádzam že schvaľujem že D. Karolyi uvedený článok napísal a verejne ho za to vychvaľujem. Na druhý deň som na generálnu prokuratúru podal trestné oznámenie pretože schvaľovanie trestného činu je tiež trestným činom.

Zároveň som inicioval vyhlásenie ktorým sa k schvaľovaniu článku D. Karolyiho môžu prihlásiť aj ďalší ľudia. Vyhlásenie s menami 28 úvodných signatárov bolo v sobotu 6. septembra 2014 zverejnené na portáli changenet.sk. V priebehu dvoch dní sa k vyhláseniu na podporu D. Karoyiho pripojilo ďalších 250 ľudí. Vystavujú sa tým tiež hrozbe trestného stíhania za trestný čin schvaľovania trestného činu.

Aktivity na podporu D. Karolyiho nadväzujú na podobné aktivity spred dvoch rokov keď trestnému stíhaniu čelili novinárka Zuzana Petková za článok o manželke Štefana Harabina a filmárka Zuzana Piussi za film Nemoc tretej moci. Obe sú dnes medzi iniciátorkami a úvodnými signatárkami vyhlásenia na podporu D. Karolyiho. Dnes vznikla na podporu D. Karolyiho iniciatíva s podobným obsahom aj na Facebooku. Prostredníctvom nej aj prostredníctvom podpísania vyhlásenia na portáli changenet.sk môžu D. Károlyiho podporiť všetci ktorí nesúhlasia s jeho trestným stíhaním.

Trestné stíhanie novinára za kritický článok je hanebnou šikanou zo strany štátnej moci a neprípustným zásahom do slobody prejavu.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 8. septembra 2014.

Súvisiace informácie:

Dušan Karolyi: Prešovská Hlava XXII

TREND: Bývalému redaktorovi Trendu hrozí päť rokov za mrežami

Ondrej Dostál: Ďalšiemu novinárovi hrozí basa

change|net.sk: Vyhlásenie k trestnému stíhaniu Dušana Karolyiho

Podnet na trestné stíhanie Ondreja Dostála 8. septembra 2014

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.