Pozor na tuhý štát

ImageOkolo slova štát sa robí veľa tančekov. Jedni hovoria o silnom štáte druhí o slabom. Jedni sú hrdí na etatizmus čo nie je nič iné ako tuhý centralizmus iní by najradšej štát zrušili. Jedni pokladajú štát za dojnú kravu druhí si oň utierajú nohy.

Treba pritom rozlíšiť štát a jeho správu. Štát ako územný útvar vyžaduje schopnosť zabezpečiť územnú celistvosť a ubrániť ju vojenskou silou. Na zaistenie bezpečnosti a istoty občanov používa políciu a súdy. Chráni svoje medzinárodne postavenie. Tu všade potrebuje svoju správu.

Štát ako politický útvar vymedzuje základný poriadok ktorým je v demokratickom štáte ústava. Je potom absurdné hovoriť o poriadku a jedným dychom navrhovať zákony ktoré sú v zjavnom rozpore s ústavou ako to robí Robert Fico.

Celkom inou otázkou je do akej miery má správa štátu jeho vláda zasahovať do iných oblastí. V tom spočíva jadro sporu. Dnes vláda nadmerne zasahuje všade: do hospodárstva do sociálnej oblasti do zdravotníctva do školstva.

Vláda sa tu neoprávnene stotožňuje so štátom. Ak nám ficovskí etatisti hovoria že chcú tuhý etatistický štát hovoria vlastne o tom že ak budú vládnuť budú do všetkého zasahovať.

Treba povedať rovno a jasne: tam kde vláda zasahuje do ekonomiky hospodárstvo chradne a rastie nezamestnanosť. Tam kde vláda nadmerne zasahuje do sociálnej oblasti kvitne všeobecná chudoba. Tam kde vláda nadmerne zasahuje do zdravotníctva kvitnú choroby. Tam kde sa stará nadmerne do školstva kvitne nevzdelanosť. A všade rastie korupcia.

Ak nám Ficovi Koncošovi či Ftáčnikovi socialisti navrávajú že pravica je pre bohatých a ľavica pre chudobných zavádzajú. Len podnikanie bez zásahov vlády zabezpečuje prácu a základnú mieru sociálnej solidarity. Len človek sám si najlepšie spravuje a odkladá peniaze na starobu. Len on sa vie najlepšie rozhodnúť ako chce vychovávať a vzdelávať deti. Len obec sama bez zásahov vlády vie najlepšie ako použiť dane občanov. Vo všetkých týchto sférach má vláda vždy málo peňazí zle ich rozdeľuje a vyhadzuje von oknom čo má aj čo nemá.

Moja najväčšia výčitka tejto vláde spočíva v tom že sa správala ako socialisti. Brala nám peniaze vyhadzovala ich von oknom nešetrila na sebe ale na nás a nestarala sa o to aby sa peniaze úspornejšie a účinnejšie vkladali do sociálnej oblasti do zdravotníctva a do školstva. A korumpovala najmä seba ale tým dávala vzor aj ostatným.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 7. septembra 2002.

Comments

Komentáre