Image

V sobotu na sneme vládnucej strany SMER-SD jej predseda a premiér Robert Fico predstavil balíček opatrení. Dnes prichádza Občianska konzervatívna strana (OKS) so svojím kontrabalíčkom ktorým reaguje na navrhované opatrenia Smeru.

Návrhy Smeru hodnotí OKS ako nezodpovedný populizmus a snahu o kupovanie si voličov za peniaze daňových poplatníkov. Takýto charakter má najmä vyplácanie tzv. vianočných dôchodkov cestovanie zadarmo pre študentov a dôchodcov dotovanie cien plynu ale aj zvýšenie minimálnej mzdy a zavedenie minimálneho dôchodku. OKS z 15 návrhov Smeru odmieta 8 ďalších 6 považuje za nedostatočných a súhlasí iba s jedným.

OKS okrem kritiky návrhov Smeru ponúka aj vlastné návrhy alternatívnych opatrení ktoré sú miesto populizmu založené na zodpovednom prístupe úsporách verejných výdavkov znižovaní daňového a odvodového zaťaženia vytváraní priaznivého podnikateľského prostredia a skutočných zmenách vo vzdelávacej politike.

Kontrabalíček OKS počíta so znížením DPH na 19 % znížením daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov ďalších samostatne zárobkovo činných osôb a dohodárov zdobrovoľnením alebo zrušením doteraz povinných sociálnych odvodov s výnimkou dôchodkových liberalizáciou pracovného práva. OKS navrhuje zrušiť všetky dotácie podnikateľským subjektom minimálnu mzdu tzv. vianočné dôchodky a politické zasahovanie do určovania cien plynu a cestovného v železničnej doprave.

OKS sa snaží ponúkať programovú alternatívu pre ľudí ktorí nepotrebujú istoty od štátu. Pre ľudí ktorí sa chcú sami starať o seba a svoje rodiny a chcú aby im štát čo najmenej zasahoval do ich životov a do ich práce alebo podnikania. Pre ľudí ktorí si uvedomujú že cesta Slovenska k prosperite nevedie cez vyššie dane viac prerozdeľovania a viac zadlžovania ale cez slobodnú spoločnosť slobodný trh a osobnú zodpovednosť ľudí za svoje vlastné životy.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 2. júla 2014

Kontrabalíček OKS: Zodpovednosť miesto kupovania voličov
/k dispozícii vo formáte PDF na stiahnutie tu alebo v náhľade nižšie:/

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.