Dnešné schválenie návrhu zákona o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy Ficovou vládou je pokusom o ďalšie okradnutie vlastníkov pôdy. Prvýkrát ich okradli komunisti keď im ich pôdu združstevnili a znemožnili im na nej hospodáriť podľa vlastných predstáv. Dnes sa ich snaží druhýkrát okradnúť Ficova vláda návrhom zákona ktorý im znemožní slobodne disponovať s ich vlastným majetkom a zníži jeho hodnotu.

Právo disponovať s vlastným majetkom podľa vlastného uváženia je súčasťou vlastníckeho práva ktoré je jedným zo základných práv chránených ústavou. Ústava síce umožňuje do neho zasiahnuť no spôsob akým to tento návrh zákona robí nie je podľa názoru OKS v súlade s ústavou.

Návrh zákona nechráni slovenskú poľnohospodársku pôdu ale len agrolobby a to na úkor vlastníkov pôdy. Ficova vláda tak opäť raz uprednostnila lobbing záujmových skupín pred rešpektovaním základných práv a slobôd a vytváraním korektného podnikateľského prostredia.

Je len príznačné že schválenie pravdepodobne protiústavného návrhu zákona chce Ficova vláda presadiť v skrátenom legislatívnom konaní na ktoré neexistujú žiadne zákonom stanovené dôvody. Žiadne hospodárske škody štátu totiž v tejto veci nehrozia. Schválením návrhu na skrátené legislatívne konanie tak Ficova vláda navrhuje parlamentu aby zasa raz účelovo porušil zákon o rokovacom poriadku NR SR. Zlému obsahu navrhovaného zákona tak plne zodpovedá aj pochybná forma jeho presadzovania.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 23. apríla 2014.


Súvisiace informácie:

Hromadná pripomienka proti obmedzeniu vlastníckych práv k pôde

Návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov – nové znenie

Návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Ondrej Dostál: Ficova vláda chce znemožniť vlastníkom pôdy slobodne disponovať s ich vlastným majetkom

Spustiť

Zdroj: RTVS

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.