Svet Petra Zajaca

Image„Pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou“ povedal v novembri 1989 Václav Havel. Havlov poetický výrok nahradila 3. marca 1991 v deň medializovanej lži o cenzúrovaní Vladimíra Mečiara zo strany VPN lož ako pracovná metóda. Posadila Mečiara na dvadsaťročie na koňa. Postupne sa však lož stala rutinou verejného života a osvojila si ju celá politická scéna.

Dnešným jazykom doby sa stal sebaklam. Ficov sebaklam že krízu možno riešiť jej neriešením nie je prekvapujúci. Sebaklam ustráchaných reformátorov bez reforiem je však trpký. Práve preto je dnešná slovenská otázka v podstate problémom odvahy.

Sebaklamom našej bezstarostnosti je ilúzia o dnešnom Rusku. Rusko dlhodobo sleduje imperiálnu politiku a so stále rozšírenou myšlienkou slovanskej vzájomnosti nemá jej euroázijská koncepcia nič spoločné. Rusko rozlišuje tradične medzi svetom ktorý pokladá za svoju vnútornú súčasť blízkym zahraničím a vzdialeným zahraničím. K tomu čo pokladá za svoje vnútro sa správa autokraticky blízke zahraničie sa usiluje spraviť súčasťou svojho vnútra a voči vzdialenému zahraničiu sa vymedzuje alebo sa ho usiluje premeniť na blízke zahraničie. S Ruskom treba žiť ale robiť si ilúzie o jeho povahe je nebezpečné.

Zničujúcim sebaklamom jepredstava že súčasná kríza sa vyrieši sama od seba že si len stačí zaplatiť odklad riešenia. Nestačí. Čím dlhšie bude tento sebaklam určovať európsku politiku tým bude kríza zdĺhavejšia. Iróniou osudu sa môže stať že likvidátormi európskej myšlienky nebudú tí čo na jej neriešenie kriticky poukazujú ale tí čo síce o európskej myšlienke kvetnato rozprávajú ale nerobia nič pre skutočné riešenie. Ozajstným problémom dnešných európskych hodnôt je ich absencia spojená na jednej strane so sebaklamom že existuje akési čisto ekonomicko-technokratické riešenie krízy na druhej že existuje jej čisto politické neekonomické riešenie.

Je to suché ale pravdivé konštatovanie – jazyk a ducha dnešnej doby spoluvytvára lož ktorá sa pýši víťazstvom nad pravdou lož ako pracovná metóda a lož ako sebaklam.

Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 18. marca 2013.

Comments

Komentáre