title=Pred vchodom do budovy Slovenskej národnej galérie stojí socha usmievavého Stalina ktorá je súčasťou výstavy „Prerušená pieseň“ venovanej dielam socialistického realizmu.

Stalin aj po rokoch vyvolal reakciu … na ruky sochy niekto vylial červenú farbu. V súvislosti s týmto „incidentom“ oznámila pani riaditeľka galérie v správach Slovenského rozhlasu že k soche bude daný popisok. Idúc okolo v minulých dňoch stretla som početnú skupinu zahraničných návštevníkov. Nikto z nich sa nezastavil pri soche nikto nevstúpil do galérie. Nikoho ani výstava ani socha nezaujala.

Žiadny stojan pred sochou len krátky text na dverách vchodu do galérie. Autor píše o „účinkovaní Stalina“. To najpodstatnejšie zabudol uviesť. Stalin neúčinkoval len v hlavnej úlohe vraha bol predovšetkým režisérom tragédií miliónov vlastných ľudí. Stačí si prečítať hoc len časť knihy od Volkogonova Triumf a tragédia Stalina.

V popisku k soche nie je ani slovo o tom že aj niekoľko tisíc našich násilne odvlečených občanov skončilo v stalinských gulagoch a dodnes ich ostatky sú v neoznačených hromadných hroboch.

Ak posledná veta popisku končí informáciou že na mnohých miestach v Rusku sa pamätníky Stalinovi opäť budujú znamená to že v SNG tiež na neho nostalgicky spomínajú? Verím že nie! Domnievam sa že podobné výstavy v hlavnej sezóne v hlavnom meste nie sú vhodným lákadlom pre turistov.

Ing. Zuzana Dzivjáková
poslankyňa Mestského zastupiteľstva hl. m. Bratislavy za MČ Rača

Comments

Komentáre