Vážený pán prezident

situácia v ktorej si rozhodovacie právomoci nad vyšetrovaniami závažných káuz uchováva a to navyše netransparentným spôsobom Dobroslav Trnka notoricky známy odkladaním vyšetrovania jednotlivých káuz (Hedviga Malinová) zavádzaním (Pezinská skládka) či ich zastavením (hlas podobný Robertovi Ficovi kauza Gorila) je absolútne neúnosná. Táto situácia nedáva nijaký predpoklad na skutočné vyšetrenie káuz ktoré neúmerne zaťažujú slovenskú spoločnosť a vytvárajú dojem že Slovenská republika je banánovou republikou a krajinou politických rozkrádačov štátu kde sa prestáva rozlišovať medzi pravdou a výmyslom a skorumpovanými a neskorumpovanými politikmi. V tomto ohľade je Vaša zodpovednosť za demokratický charakter Slovenskej republiky neprenosná a závisí od Vás či sa vôbec vytvoria predpoklady pre skutočné vyšetrenie a došetrenie kruciálnych káuz.

Slovenská republika je parlamentnou demokraciu v ktorej je povinnosťou a zodpovednosťou prezidenta republiky rešpektovať rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky. Ďalšie odkladanie vymenovania legitímne zvoleného generálneho prokurátora by bolo príznakom orbanizácie Slovenska a my veríme že to ako prezident Slovenskej republiky nechcete dopustiť. Nezávislé a transparentné vyšetrovanie je jednou z elementárnych zásad slobodného sveta a rešpektovanie rozhodnutí Národnej rady SR základným prejavom fungovania parlamentnej demokracie. Preto Vás vyzývame na okamžité vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Zároveň vyzývame všetky parlamentné a mimoparlamentné politické strany aby prestali mlčať a pripojili sa k nášmu otvorenému listu. V opačnom prípade riskujú oprávnené podozrenie že chcú všetky kauzy zatušovať a zamiesť pod koberec.

Štefan Bučko herec a pedagóg Eugen Korda novinár Martin Mojžiš fyzik a novinár Ondrej Dostál poslanec NR SR a podpredseda Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Martin Fecko poslanec NR SR Erika Jurinová poslankyňa NR SR Igor Matovič poslanec NR SR Jozef Viskupič poslanec NR SR Peter Zajac poslanec NR SR František Mikloško prvý ponovembrový predseda SNR Vladimír Palko bývalý poslanec NR SR

Za signatárov Peter Zajac poslanec NR SR a predseda OKS v Bratislave dňa 5. januára 2012.

Súvisiace informácie:

[5.12.2011] Výzva prezidentovi republiky Ivanovi Gašparovičovi


Verejné zhromaždenie pred prezidentským palácom

Comments

Komentáre