title=Zdravotníctvo nefunguje dobre ale mnohí poslanci sa bránia potrebným zmenám. Viliam Soboňa (HZDS) hovorí že vláda chce nechať zomrieť všetkých starých a chudobných občanov. Pozriem do návrhu reformných zákonov a vidím že sú založené na solidarite bohatých s chudobnými ekonomicky aktívnych s ekonomicky neaktívnymi a mladších so staršími aby mal každý starý aj mladý chudobný aj bohatý k službám a liekom zaručený rovnaký prístup.

Soboňa je luhár a šíri paniku. Straší že vláda chce centrálne riadiť toky peňazí. To práve dnes vláda do značnej miery reguluje Soboňom zriadené poisťovne. Ale v reformných návrhoch čítam že všetci lekári nemocnice a polikliniky budú nezávislí a že aj všetky poisťovne budú nezávislé a samy zodpovedné za to ako budú hospodáriť. Čo však bude nové je presná a prísna kontrola na čo a kam peniaze ísť musia a môžu. Štát nebude riadiť toky peňazí bude však kontrolovať nielen hospodárnosť ale aj liečebný úspech či neúspech. Jednoducho vopred dané kritériá kvality zdravotnej starostlivosti aké dnes nemáme. To bude základ na vynútiteľnú ochranu práv pacientov.

Lekárska komora stojí na čele odmietania zmien v zle fungujúcom zdravotníctve. Jej vedenie sa bojí konkurencie medzi lekármi a straty vlastného vplyvu na nich. Je to sebecké veď nech poskytuje zdravotnú starostlivosť ten kto je lepší a obetavejší a nie ten kto má od komory a od ministerstva súhlas. Lepší má mať prednosť. Žiaľ tu stojí lekárska komora priamo proti pacientom. Nepreslávila sa tým na čo bola zriadená totiž že by pokutovala zlé lekárske výkony. Naopak zakrýva zlú prácu niektorých svojich členov. Najhoršie je že lekári berú pacientov ako rukojemníkov lebo každý sa bojí o svoje zdravie.

Strašenie že poisťovne nesmú byť akciové spoločnosti lebo budú mať záujem tvoriť zisk a odčerpajú peniaze zo zdravotníctva patrí do série postkomunistických zlých snov. A tiež do sebaobrazu vnútornej nepoctivosti autorov keď zisk automaticky považujú za niečo nečisté. Po prvé kiež by mali zdravotné poisťovne zisk. Pozrite sa aj vy do Zajacových zákonov a uvidíte že hlavné o čo v nich ide sú jasné vzťahy v tom čo všetko poisťovne reálne musia zaplatiť ďalej fakt že to je vymáhateľné a že poisťovne budú priebežne podrobne kontrolované s akým liečebným úspechom uhrádzajú platby v prospech svojich poistencov a za zlyhanie budú prísne sankcionované. Po tom čo potrebné výkony a služby pre svojich poistencov uhradia a ešte by boli schopné mať zisk by to bolo fakt skvelé. Keďže budú lepšie pripravené na úhradu zdravotnej starostlivosti za svojich poistencov a bude možné znížiť doplácanie pacientov nad rámec povinného zdravotného poistenia a zvýšiť úhrady z poisťovní podľa návrhu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Kiež by sme tam už boli.

Kto si myslí že schová hlavu do piesku pred zákonitosťami trhu zbytočne na to doplatí. Je dobré vedieť že bežná prax keď ľudia platia hoc aj svoje posledné peniaze lekárovi do vrecka za služby a úkony ktoré majú mať predplatené v poisťovni sa riadi zákonitosťami trhu rovnako ako vynútiteľné platby priamo od poisťovní. Podľa trhových princípov dnes platí pravidlo že kde je nedostatok služieb a nejasné pravidlá nastupuje korupcia. Poctivé pravidlá trhu spôsobia že tlak trhu čiže legitímne záujmy ľudí nepôjdu cez korupciu ale poisťovňa pre pacienta alebo pacient sám si služby za vopred jasných podmienok a bez úplatku kúpi.

Naopak dnešný stav utvára verejné dlhy a na rozdiel od poctivého trhu je nespravodlivý pretože nečestne rozdeľuje peniaze. Zdravý platí raz – poisťovni. Chorý platí dvakrát – poisťovni a doktorovi do vrecka. A chudobný má smolu. Vari nie toto chcú naši poslanci zachovať.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 26. mája 2004.

Comments

Komentáre