Image Od začiatku minulého roka je útok proti učiteľom kvalifikovaný ako priťažujúca okolnosť.

Zákon o pedagogických zamestnancoch ktorý do parlamentu pretlačil bývalý minister školstva Ján Mikolaj mal podľa jeho autora „zabezpečiť ochranu a vyššie postihy pre páchateľov v prípade napadnutia učiteľov“. Za útok na verejného činiteľa totiž hrozí trest väzenia na tri až päť rokov.

Návrh zákona ktorý schválil parlament v júli 2009 ostro kritizoval už v čase jeho zrodu Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Súčasný poslanec parlamentu spochybnil najmä účinnosť zákona a označil ho za bezzubý.

„Vo vzťahu k žiakom navrhovaná úprava bude úplne neúčinná. Vôbec nerieši problém fyzického a verbálneho násilia voči učiteľom zo strany žiakov vo veku do štrnásť rokov pretože trestná zodpovednosť vzniká až dovŕšením tohto veku.

Mladiství páchatelia pred dovŕšením veku 18 rokov tiež nebudú až na výnimky môcť byť za útok na verejného činiteľa postihovaní pretože podľa Trestného zákona ide o prečin a prečin nie je považovaný za trestný čin ak bol spáchaný mladistvým a jeho závažnosť je malá“ oponoval Dostál.

Čas mu dal zapravdu. Vymožiteľnosť práva je z tohto pohľadu nulová.

Čítajte ďalej na stránkach denníka Korzár zo dňa 23. marca 2011 tu.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.