title=„Bolo by rozumnejšie keby sme boli viac vťahovaní do rozhodnutí Koaličnej rady“ vraví predseda OKS Peter Zajac v rozhovore pre denník Hospodárske noviny.

Povedali ste že v budúcom roku chcete viac budovať svoju stranu OKS. Čo to znamená?

Naďalej budeme podporovať vládu Ivety Radičovej a vo väčšej miere budeme do vládnej koalície prinášať vlastné iniciatívy v oblasti zdravotníctva vzdelávania súdnictva a boja proti korupcii.

Budete trvať na tom aby OKS mohla byť prítomná aj na koaličných radách?

My sme sa nijako nevlamovali do dverí Koaličnej rady. Hovorili sme že by to bolo rozumnejšie keby sme boli viac vťahovaní do rozhodnutí Koaličnej rady. Nebudeme však na tom nástojiť. Naďalej sa však domnievame že by pomohlo integrovanie OKS do vládnej koalície že by sme sa viac mohli spolupodieľať na fungovaní vládnej koalície.

Chystáte sa o tom rokovať so šéfom Mosta-Híd Bélom Bugárom?

To sa nedá vynútiť. Určite to nebudeme vynucovať. Pokiaľ si vládna koalície bude myslieť že to bude prospešné aj pre ňu a príde s takýmto návrhom budeme to akceptovať.

Koľko má OKS vlastne členov?

Asi 150. Členská základňa sa rozširuje a ukotvuje.

Je záujem o vstup do vašej strany?

Po voľbách sa tento záujem zvýšil. Ale sú to desiatky ľudí nie stovky tisícky. Ani nemáme v úmysle umelo rozširovať. Keď niekto prejaví záujem o členstvo v OKS celkom iste nemôže očakávať že by to bola cesta k nejakým „flekom“.

Rozmýšľate o tom že by ste v nasledujúcom období vystúpili z klubu Most-Híd a fungovali v parlamente pod svojou značkou?

Toto nie je našou prioritou ale nevylučujem to.

V nasledujúcich voľbách už chcete kandidovať samostatne ako OKS?

To je cieľom každej parlamentnej strany. Sme si vedomí že keď chceme v budúcich parlamentných voľbách uspieť musíme zvýšiť našu váhu tak aby sme mohli byť partnerom pre ostatné politické strany.

Béla Bugár v uplynulých dňoch v médiách pripomínal že OKS sa dostalo do parlamentu pomocou Mosta-Híd. Čo vy na to?

Nijako zvlášť sa tým už nezaoberáme. Pán Bugár to opakuje dosť často. Je to všeobecne známe že OKS sa dostala do parlamentu na kandidátke Mosta-Híd. Dá sa doložiť aj číslami že sme pre Most-Híd znamenali prínos – a to nielen v krúžkoch ale aj v počte hlasov ktoré nekrúžkovali nikoho aj tým že sme hovorili o nulovej tolerancii voči minulej vláde. Spôsobili sme určite aj to že časť maďarských a slovenských voličov uverila že ústretová politika môže mať úspech.

Nie sú takéto výroky zo strany Bélu Bugára pre vás degradujúce?

Nepokladáme tieto výroky za šťastné lebo nie sú v súlade s realitou. Realita je taká že OKS je v parlamente ako politická strana bola politickou stranou aj pred vstupom do parlamentu a bude ňou. Nevidíme dôvod na výroky tohto typu ktoré situáciu iba skresľujú.

Mária Škvarlová rozhovor bol pôvodne publikovaný v denníku Hospodárske noviny dňa 29. decembra 2010.

Comments

Komentáre