OKS sa dostala do NR SR na kandidátke strany MOST-HÍD ako samostatná politická strana. Poslanci OKS dostali od voličov neviazaný mandát vyplývajúci z počtu krúžkov voličov.

V kampani sa OKS vyhranila ako politická strana s nulovou toleranciou voči vládnej koalícii SMER-HZDS-SNS čím prispela k dôveryhodnosti celej kandidátky MOST-HÍD. K volebnému úspechu strany MOST-HÍD prispela nielen počtom individuálnych krúžkov svojich kandidátov ale aj počtom hlasov nekrúžkujúcich voličov a celkovou pozitívnou zmenou nastavenia nemalej časti slovenských a maďarských voličov uprednostňujúcich spoluprácu medzi občanmi Slovenskej republiky slovenskej a maďarskej národnosti. Toto nastavenie potvrdili poslanci OKS konkrétnym postojom k novele zákona o štátnom jazyku k novele zákona o občianstve a v ďalších hlasovaniach.

OKS jasne formulovala že ako členovia OKS nemôžu byť jej poslanci zároveň poslancami strany MOST-HÍD ale len členmi poslaneckého klubu MOST-HÍD. OKS nemieni nekonečným opakovaním tohto elementárneho faktu zaťažovať verejnosť bez ohľadu na účasť či neúčasť poslancov OKS v poslaneckom klube MOST-HÍD.

OKS v prvom polroku koaličnej vlády potvrdila napriek tomu že nie je súčasťou koaličnej rady že je pevnou súčasťou vládnej koalície. OKS sa nezapojila do personálnej hry s obsadzovaním postov verejne upozorňovala na potrebu zásadnej reformy v oblasti vzdelávania a zdravotníctva senzibilizovala verejnosť pri obsadzovaní postov v oblasti životného prostredia a dožadovala sa v rezorte účasti odborníkov rešpektovaných odbornou verejnosťou.

Ako politická strana boja proti korupcii v oblasti justície sa OKS ako prvá jasne vyslovila proti zotrvaniu generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vo funkcii. OKS sa nezúčastnila na politických hrách a manipuláciách okolo voľby generálneho prokurátora. Počas vládnej krízy OKS ako prvá jasne vyjadrila plnú podporu vláde Ivety Radičovej. OKS podporila štátny rozpočet z jasne formulovanej proreformnej perspektívy a svoje principiálne reformné postoje bude uplatňovať naďalej aj v roku 2011.

Peter Zajac
predseda OKS

V Bratislave dňa 27. decembra 2010

Comments

Komentáre