Dnešné rozhodnutie o udelení Nobelovej ceny za mier väznenému čínskemu disidentovi Liouovi Siao-poovi je dobrým rozhodnutím a zaslúži si plnú podporu. Je aj úspechom slovenských demokratov.
Viacerí slovenskí občania v júni minulého roku počas návštevy čínskeho prezidenta v Bratislave protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Nominácia Lioua Siao-poa bola aj slovenskou nomináciou pretože ju začiatkom tohto roka podporili poslanci slovenského parlamentu slovenské mimovládne organizácie a viaceré osobnosti zo Slovenska spolu s partnermi z Českej republiky.
Pozornosť porušovaniu ľudských práv v totalitných krajinách typu komunistickej Číny je morálnou povinnosťou ľudí žijúcich v demokratických krajinách zvlášť takých ktoré majú historickú skúsenosť s komunistickými režimami. Vláda Slovenskej republiky by sa mala pripojiť k hlasom volajúcim po prepustení Lioua Siao-poa z väzenia a vyzvať k tomu čínsku vládu. Takýto krok by bol v súlade so záväzkom z jej programového vyhlásenia že „bude obmedzovať oficiálne kontakty s krajinami ktoré hrubo a flagrantne porušujú ľudské práva a slobody vlastných občanov a naopak zvýši podporu a zintenzívni vzťahy s ich občianskou spoločnosťou a aktivistami bojujúcimi za ľudské práva.“
Ondrej Dostál (OKS)
podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny
jeden z koordinátorov nominácie Lioua Siao-poa na Nobelovu cenu za mier v Slovenskej republike
V Bratislave dňa 8. októbra 2010.
Súvisiace informácie:
Správa o priebehu udalostí na Hodžovom námestí počas protestu za ľudské práva v Číne
Slovenskí poslanci a osobnosti nominovali čínskeho disidenta Liu Siao-poa na Nobelovu cenu mieru
SME: Nobelovu cenu mieru získal čínsky disident
SME: Ocenenie čínskeho disidenta je aj slovenský úspech
SME: Od Číny žiadame prepustenie držiteľa Nobelovej ceny bez Smeru