title=Spoluprácu medzi Slovákmi a Maďarmi pokladáme za jednu z kľúčových vecí ktorá rozhodne o tom či bude Slovensko dobrou krajinou pre svojich občanov. Máme ju v krvi od novembra 1989 a na našom presvedčení sa od tých čias nič nezmenilo. Preto sa aj náš volebný program volá Slovensko pre všetkých. Myslíme tým reálnu a nielen deklarovanú rovnoprávnosť všetkých občanov.

Mali ste aj ďalšie dôvody prečo kandidovať spoločne s MOST-HÍD?

Samotná spolupráca medzi Slovákmi a Maďarmi a plná občianska rovnoprávnosť sú dôležité ale politicky to nestačí. Sme si dostatočne blízki aj programovo. Stačí hádam povedať aké dôležité sú pre nás reformy druhej generácie v oblasti spravodlivosti vzdelávania či verejnej správy aké dôležitá je pre nás hospodárnosť jasná ukotvenosť v západnej civilizácii bez poškuľovania na východ a pre nás v OKS aj jasná neľavotočivá orientácia.

Aký je váš menšinový program?

Sme politickou stranou s dlhodobo jasným menšinovým programom. Keby som to mal zhrnúť jednou vetou sme presvedčení že nijaké rozhodnutia v menšinových otázkach sa nemajú prijímať bez súhlasu a rozhodovania tých ktorých sa týkajú.

Hovoríte o reformách druhej generácie ktoré to majú byť?

O tom ako bude Slovensko vyzerať v najbližšom desaťročí sa rozhodne podľa toho či bude pre ľudí slobodnou spravodlivou bezpečnou a vzdelanou krajinou či bude existovať bez toho aby si spoločnosť vytvárala vnútorných nepriateľov z médií opozičných politikov celých sociálnych skupín a menšín. Samozrejme závisí to aj od pracovných príležitostí ale tie sú odkázané vo veľkej miere na to či pôjde o slobodnú zodpovednú spravodlivú a vzdelanú spoločnosť. A od toho či bude svoju sociálnosť len deklarovať alebo pre ňu vytvorí reálne podmienky a predpoklady.

OKS je známa ako programotvorná strana…

Opakovane sme dokázali že sme schopní programy nielen formulovať ale ich aj uskutočňovať. Máme jasnú a konkrétnu predstavu o tom ako obnoviť reformy v ekonomike spravodlivosti vzdelanosti ako riešiť problémy sociálno-zdravotnej opatery aby aj naši seniori žili dôstojne. A v našom prípade obzvlášť platí že držíme slovo že sme spoľahliví partneri ktorí neuhýbajú pred prvými ťažkosťami.

Čo si sľubujete od týchto parlamentných volieb?

Predovšetkým to aby dali voliči stop súčasnej vládnej koalícii. Vládu stredopravých síl alebo tvrdú opozíciu od prvého dňa po voľbách. Pokladáme vládnutie súčasnej koalície za zhubné. So Smerom môže v jednej vládnej koalícii vydržať dlhšie len ten pre koho sú hrabivosť a korupcia absolútnou prioritou. Nestačí sa len predbiehať v nerealizovateľných sľuboch. Je nevyhnutná zmena spôsobu vládnutia ako aj zmena vecných obsahov. To je pre dnešnú opozíciu veľká výzva. Ak má byť dôveryhodná nestačí zmeny len deklarovať ale je nevyhnutne ich po voľbách aj skutočne plniť. Tu má dnešná opozícia voči voličom veľké manko a voľby sú možnosťou ako tento dlh začať splácať. Sme na to pripravení.

Pôvodne uverejnené v predvolebnom spravodaji strany MOST-HÍD Máj 2010 /číslo 4/.

Comments

Komentáre