Občianska konzervatívna strana sa dištancuje od návrhu strany Prosperita Slovenska a niektorých ďalších politických strán odsunúť termín parlamentných volieb. OKS považuje tento návrh za nerealizovateľný a neodôvodnený.

Volebný zákon nepripúšťa možnosť odkladu volieb. Voľby vyhlasuje predseda NR SR v Zbierke zákonov SR a Ústredná volebná komisia nemá žiadnu právomoc zasahovať do jeho rozhodnutia o termíne volieb.

OKS považuje postup televízií pri organizovaní predvolebných diskusií za legitímny a v súlade so zákonom. Volebný zákon ukladá verejnoprávnym médiám rozdeliť čas medzi kandidujúce strany tak aby nebola žiadna znevýhodnená nestanovuje však aké má byť konkrétne zloženie účastníkov diskusií. Projekty vysielania diskusných relácií v súkromných médiách sú zasa vopred predkladané licenčnej rade. OKS rešpektuje spôsob akým televízie organizujú predvolebné diskusie a nevidí dôvod ho spochybňovať.

Návrh na odklad volieb je len náhradnou politickou agendou subjektov ktoré nedokázali zaujať svojou programovou ponukou. OKS sa prezentovala kvalitným volebným programom ktorý bol vo viacerých hodnoteniach označený ako volebný program najviac posilňujúci slobodu jednotlivca a slobodný trh. Miesto nariekania nad prístupom televízií k mimoparlamentným stranám ponúkla OKS občanom možnosť oboznámiť sa s jej programom prostredníctvom vlastnej televízie TV12 ktorá je dostupná na internetovej adrese www.tv12.sk a cez mobilne telefóny na adrese wap.tv12.sk.

Zástupkyňa OKS v Ústrednej volebnej komisii Eva Polakovičová nebude na zajtrajšom zasadnutí ÚVK podporovať návrhy na vyhlásenie volieb za neregulérne či dokonca na ich odklad.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.