Andrej Danko predniesol v dolnej komore ruského parlamentu prejav, ktorým úplne poprel to, čo nedávno spolu s Andrejom Kiskom a Robertom Ficom podpísal na Bratislavskom hrade.

Pár týždňov pred výročím Novembra 89 podpísali prezident, predseda parlamentu a predseda vlády spoločné vyhlásenie k prioritám členstva Slovenska v Európskej únii, v ktorom traja najvyšší ústavní činitelia uviedli, že budú „spoločne dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci Európskej únie a NATO. A to navonok v zahraničí, aj dovnútra voči občanom Slovenska.“

Dva dni pred výročím Novembra 89 dvaja ústavní činitelia predniesli dva prejavy. Prezident Andrej Kiska pre Európskym parlamentom, predseda Národnej rady SR pred ruskou Štátnou dumou.

Pred Novembrom bolo bežné, že sa na verejnosti a doma hovorili veci rôznym spôsobom, alebo sa verejne a doma hovorili úplne odlišné veci. Predseda slovenského parlamentu na túto zvrátenú praktiku nadviazal 28 rokov po revolúcii.

Andrej Danko 15. novembra 2017 pred ruskou Štátnou dumou predniesol prejav, ktorým úplne poprel to, čo pred štyrmi týždňami spolu s Andrejom Kiskom a Robertom Ficom podpísal na Bratislavskom hrade. Prejav plný servilnosti a podlizovania, plný popierania jednoznačne prebiehajúcej informačnej vojny vedenej Ruskom proti Európskej únii. Prejav plný odvolávania sa na akúsi, historicky nikdy neexistujúcu, tzv. slovanskú vzájomnosť, stavajúci Slovensko do pochybnej pozície sprostredkovateľa napriek úplne jasným spojeneckým a zmluvným záväzkom.

Akú dôveryhodnosť doma a v zahraničí môže mať politik, ktorý nie je schopný ani len mesiac držať slovo, navyše dané písomne a potvrdené vlastnoručným podpisom? Akú dôveru zahraničných partnerov môže mať ústavný činiteľ, ktorého názory závisia len od toho, kde sa práve nachádza?

A akú dôveru môžu mať občania krajiny v to, že takýto ústavný činiteľ by ich, a spolu s nimi aj krajinu, v prípade agresie zvonku či zvnútra okamžite nezradil a v štýle politiky “kade vietor, tade plášť” nepoklonkoval prípadnému agresorovi?

Domnievame sa, že najvyšší ústavný činiteľ musí držať slovo. Domnievame sa, že lojalita najvyššieho ústavného činiteľa nielen voči Slovensku, ale aj jeho spojencom a zmluvným partnerom, musí byť nespochybniteľná.

Preto sa domnievame, že Andrej Danko nemá čo hľadať na poste predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a mal by túto funkciu okamžite opustiť. Vyzývame členov vládnej koalície, aby vyvinuli dostatočnú iniciatívu na to, aby sa na čele parlamentu nachádzala osoba, ktorá bude nespochybniteľne lojálna. Osoba, ktorá nebude Slovenskej republike robiť hanbu doma a v zahraničí. Andrej Danko takou osobou nie je.

 

Juraj Petrovič

predseda Programovej rady OKS

Ondrej Dostál

predseda OKS, poslanec NR SR

 

V Bratislave dňa 16. novembra 2017.

Comments

Komentáre