Bratislava, 4. mája 2018 – Dnes sa na Úrade vlády SR za účasti viacerých štátnych inštitúcií a zástupcov verejnosti uskutočnilo rokovanie o hromadnej pripomienke ku koncepcii boja proti hybridným hrozbám.

Návrh Koncepcie pre boj Slovenskej republiky proti hybridným hrozbám predložil v marci 2018 do medzirezortného pripomienkového konania  Úrad vlády SR. Pripravila ho pracovná skupina, ktorá bola vytvorená v gescii vtedajšieho riaditeľa Kancelárie Bezpečnostnej rady SR RSDr. Viliama Jasaňa.

Reakciou na návrh koncepcie bola Hromadná pripomienka proti Ficovým konšpiráciám, ktorú iniciovali poslanci a poslankyne NR SR Ondrej Dostál (OKS), Zuzana Zimenová (nez.), Peter Osuský (SaS), Viera Dubačová (SPOLU), Gábor Grendel (NOVA) a Martin Poliačik (Progresívne Slovensko), riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď a ďalší zástupcovia občianskej verejnosti.

Na dnešnom rokovaní na Úrad vlády SR sa za iniciátorov hromadnej pripomienky zúčastnili O. Dostál, Z. Zimenová, P. Osuský, J. Naď a bratislavská mestská poslankyňa Lucia Štasselová. Na základe dnešnej diskusie došlo v návrhu koncepcie k čiastkovým zmenám.

Signatári hromadnej pripomienky navrhovali do koncepcie zapracovať tri nové body, týkajúce sa šírenia extrémistickej propagandy, dezinformácií a konšpiračných teórií. Žiadali zabezpečiť, aby najvyšší štátni predstavitelia a štátne inštitúcie sami aktívne nešírili extrémistickú propagandu, dezinformácie a konšpiračné teórie a aby v prípade, že sa tak stane, mohli byť upozorňovaní na to, že sa podieľajú na šírení hybridnej hrozby.

Tento podnet podali signatári pripomienky na základe skutočnosti, že v rovnaký deň, ako bola do pripomienkového konania koncepcia pre boj proti hybridným hrozbám predložená, začal jednu takúto konšpiračnú teóriu šíriť zodpovedný predkladateľ koncepcie Robert Fico, vtedy predseda vlády SR a predseda Bezpečnostnej rady SR. Ide o teóriu o ovplyvňovaní súčasného politického vývoja v Slovenskej republike americkým miliardárom Georgom Sorosom, a to v súvislosti s jeho minuloročným stretnutím s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom.

„V rôznych obmenách túto konšpiračnú teóriu, ktorú pôvodne šírili iba tzv. alternatívne médiá a extrémisti, zopakoval predseda strany SMER-SD Robert Fico aj v ďalších dňoch a po ňom aj ďalší predstavitelia strany SMER-SD, napr. podpredseda parlamentu, predseda poslaneckého klubu SMER-SD a bývalý minister obrany Martin Glváč, či predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha,“ zdôvodnil návrh signatárov poslanec NR SR Ondrej Dostál (OKS).

Považujeme za neprijateľné, aby sa členovia vlády a parlamentu podieľali na šírení extrémistickej propagandy, dezinformácií a konšpiračných teórií, ktoré patria medzi najvážnejšie hybridné hrozby,“ dodal Dostál.

Hybridné hrozby podľa návrhu koncepcie „polarizujú spoločnosť, vnášajú neistotu, a tým podkopávajú legitimitu, dôveryhodnosť, akcieschopnosť štátnych inštitúcií a demokratický ústavný poriadok a majú tak negatívny vplyv na realizáciu bezpečnostných záujmov štátov, ktoré sú im vystavené“.

„Dezinformácie a konšpiračné teórie znamenajú hrozbu pre demokratický systém a ohrozujú členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii“, vysvetľuje poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová (nez.).

„Podľa viacerých prieskumov je v ohrození najmä mládež. GLOBSEC Policy Institute napríklad prednedávnom upozornil na to, že na Slovensku až 29% mladých ľudí dôveruje dezinformačným médiám. Slovensko je krajina, kde až 40% populácie súhlasí s tvrdením, že svetom hýbu tajné skupiny podľa utajeného scenára a 24% populácie by podporilo autoritárske zriadenie namiesto demokracie. Predstavitelia štátu by mali túto situáciu brať vážne a nie k nej prispievať vlastnými hoaxmi,“ dodala Zimenová.

Podľa pôvodného návrhu koncepcie malo byť súčasťou zvyšovania odolnosti Slovenskej republiky pred hybridnými hrozbami „zvýšenie úrovne bezpečnostného povedomia verejnosti o rizikách spojených s prejavmi hybridných hrozieb“. Po dnešnom rokovaní sa táto formulácia rozšíri tak, že zvyšovanie povedomia o rizikách hybridných hrozieb sa nebude týkať len verejnosti, ale aj predstaviteľov verejnej moci. Ďalšie doplnenie koncepcie spočíva v tom, že podnety na podozrenia na hybridnú hrozbu nebude Národné bezpečnostné analytické centrum prijímať len od štátnych orgánov, ale aj od fyzických osôb a právnických osôb.

Je dôležité, aby koncepcia boja proti hybridným hrozbám neostala iba prázdnou deklaráciou na papieri a aby sa zabezpečilo prinajmenšom to, že hybridnú hrozbu nebudú predstavovať najvyšší štátni predstavitelia a štátne inštitúcie, ktoré majú za boj proti hybridným hrozbám zodpovedať.

Comments

Komentáre