Prešli dva roky od ustanovujúcej schôdze VII. volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky. Dovoľte mi preto predložiť stručný, no zďaleka nie kompletný odpočet za druhý rok práce opozičného poslanca.

Máme za sebou zároveň dva roky, odkedy bola vymenovaná tretia Ficova vláda. Tá sa ich však právom nedožila, keďže si tu pestovala bezprávny štát a prerastanie mafie do politiky a politiky do mafie. Tretia Ficova vláda sa nedožila ani polovice volebného obdobia právom, keďže vytvárala také prostredie, v ktorom si niekto trúfol zavraždiť investigatívneho novinára a jeho snúbenicu. #AllForJan

Počas druhého roka tohto volebného obdobia parlament absolvoval 14 schôdzí, na ktorých som bol predkladateľom či spolupredkladateľom 13-tich návrhov zákonov, 14-tich pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, 93-krát som vystúpil v rozprave, mal som 214 faktických poznámok, 11 interpelácií a 49 položených otázok na členov vlády.

Keďže vládnuca koalícia bez ohľadu na obsah návrhov, ktoré predkladajú opoziční poslanci, hádže naše novely takpovediac rovno do koša, žiadna z úprav zákonov, ktoré som predkladal alebo spolupredkladal, schválená nebola. Koalícia o opozičných návrhoch zväčša odmieta čo i len diskutovať, a tak končia už v prvom čítaní.

Niekedy však koalícia diskutuje, aj keď nemá slovo – ako vtedajší minister vnútra Kaliňák, ktorý sa počas môjho vystúpenia v rozprave k jeho novele zákona o obecnom zriadení nevedel zmestiť do kože a skákal mi do reči, sediac vedľa mňa v kresle predkladateľa. Takto to vyzeralo:

 

Aj počas predošlých dvanástich mesiacov som sa snažil nielen predkladať vlastné novely zákonov. Taktiež som, spoločne s kolegami z OKS či s ďalšími aktívnymi občanmi a s podporou verejnosti, prichádzal prostredníctvom hromadných pripomienok s riešeniami, ako dosiahnuť potrebné zmeny k lepšiemu v návrhoch, ktoré predkladali členovia vlády.

Aj vďaka verejnému tlaku sa nám podarilo neumožniť snahe vtedajšieho podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, na ktorého návrh mali developeri J&T a HB REAVIS získať osvedčenia mimoriadnej investície, čím by im bolo vládou umožnené realizovať svoje projekty v špeciálnom režime, bez potreby akceptovať rozhodnutia samosprávy v Bratislave.

 

Poslaním zákonodarcu však nie je len samotná aktívna účasť na legislatívnom procese, počas predošlých dvanástich mesiacov som navštívil desiatky miest a obcí na Slovensku, kde som sa stretával s občanmi a zástupcami obcí a miest, pomáhal im riešiť samosprávne problémy, alebo som s nimi otvorene diskutoval o Európskej únii a Slovensku.

ondrej-v-ondrejovciach

 

Prípad starostu obce Vyšný Mirošov v okrese Svidník, ktorý sa 23-krát vyhol súdu, považuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) za jeden z najvypuklejších príkladov porušovania zákonov zo strany starostu. Aj v tejto veci, podobne ako v ďalších prípadoch, na ktoré ZOMOS upozorňuje, som podal interpeláciu na člena vlády v snahe pomôcť riešiť problémy, s ktorými sa roky boria aktívni občania v našich obciach a mestách.

Starosta Vyšného Mirošova sa 23x vyhol súdu

STAROSTA VYŠNÉHO MIROŠOVA SA 23x VYHOL SÚDUPrípad starostu obce Vyšný Mirošov v okrese Svidník považuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) za jeden z najvypuklejších príkladov porušovania zákonov zo strany starostu. Ešte v decembri 2014 bol starosta Michal Petraník (Most-Híd) obžalovaný, že spreneveril viac ako 150-tisíc eur. Starosta podľa obžaloby v rozmedzí rokov 2011 až 2013 vykonal celkom 38 finančných transakcií z obecných účtov. Peniaze údajne previedol či už na účet futbalového klubu, alebo účty svojich príbuzných a kamarátov, či na firmu jeho manželky a švagrinej.Tieto prostriedky údajne používal na vlastnú potrebu, pričom transakcie označoval ako mylnú platbu. Po intervencii poslancov predložil o týchto prevodoch falošné výpisy z účtu. Poslanci, ktorí v tejto veci nedali starostovi dýchať, nakoniec pravé výpisy našli. Na smetisku.Starosta ďalej podľa obžaloby vyberal peniaze z mestskej pokladnice a ukrýval ich v utajenom sejfe na obecnom úrade. Dokonca neodvádzal ani povinné platby do Sociálnej poisťovne. Nariadili mu preto zrážky zo mzdy, čo však ignoroval. Mal sa tak dopustiť nielen sprenevery, ale aj marenia exekučného konania a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Poslanci sú pobúrení, že sa starosta opakovane vyhýba súdu. Naposledy preto, lebo mal potvrdenú dočasnú práceneschopnosť. Je neuveriteľné, že po tom všetkom nie je starosta vo väzbe. Občania v obci sa starostu boja, lebo starosta sa vyhráža svojimi ďalekosiahlymi stykmi, ktoré údajne siahajú cez vyšetrovateľov, prokuratúru až po miestne príslušný súd.Dovolil som si preto na tento prípad prostredníctvom interpelácie upozorniť ministerku spravodlivosti. Budem sa zaujímať o to, či v tomto prípade neexistujú dôvody na to, aby ministerka voči súdu a jeho konkrétnym sudcom podala podnet na disciplinárne konanie.Nie je možné, aby v právnom štáte bolo obžalovanému súdom umožnené také vyhýbanie sa spravodlivosti, ako je to v prípade starostu Vyšného Mirošova.

Posted by Ondrej Dostál on 1. december 2017

 

4-mesta-acre

OKS počas jedného januárového týždňa: v pondelok v liptovskomikulášskej CUKRÁRNI, v utorok v spišsskonovoveskej ČAJOVNI, v stredu v stropkovskom BISTRE a vo štvrtok v staroľubovnianskej KOLKÁRNI. A že vraj bratislavská KAVIAREŇ…

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.