Bratislava, 31. augusta 2017 – V žiadnom vyspelom demokratickom právnom štáte sa ústava ako základný zákon nemení tak často a tak zbrklo, ako sme svedkami na Slovensku za Fica. Ústavu nestačí formálne sláviť, ako nám to predvádzajú Fico s Dankom, treba ju v prvom rade dodržiavať a neprzniť.

Na jednej strane, obmedzovanie ústavných práv občanov, ktorí prichádzajú o svoje občianstvo proti svojej vôli a obmedzovanie vlastníckych práv pri vyvlastňovaní, a to nielen vo verejnom, ale i v súkromnom záujme. Na strane druhej, také nedôstojné novelizácie, vďaka ktorým sa riešia potrubia a balenie vody v spotrebiteľských obaloch v ústave na prednejších miestach, než ľudské práva a najpodstatnejšie záležitosti právneho systému krajiny. Aj takto sa dá charakterizovať vzťah parlamentu k ústave počas Ficových vlád.

OKS považuje schválenie novely ústavy zakazujúcej vývoz vody zo Slovenska za legislatívny paškvil vyprodukovaný hystériou konšpirátorov a populizmom politikov. Z vecného hľadiska je ústavný zákaz vývozu vody neopodstatnený. Ohrozenie zásob pitnej vody na Slovensku existovalo iba v hlavách konšpirátorov. Vládny SMER-SD sa ruka v ruke s časťou opozície rozhodol populisticky nadbiehať náladám časti verejnosti a z ústavy si spoločne znovu urobili trhací kalendár.

Väčšina poslancov v parlamente opakovane odmietla rokovať o návrhu novely zákona, ktorou by sa mohli odstrániť protiústavné časti zákona o štátnom občianstve, ktoré spôsobujú, že slovenskí občania prichádzajú o slovenské občianstvo proti svojej vôli.

„Protiústavným zásahom do práva slobodne šíriť informácie je napríklad obmedzovanie dĺžky volebnej kampane vrátane existencie volebného moratória,“ upozorňuje  predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál. Na septembrovú schôdzu preto skupina poslancov predkladá novelu zákona o volebnej kampani, ktorou sa požaduje vypustenie volebného moratória a zákazu zverejňovania prieskumov zo zákona.

Ústavné väčšiny poslancov opakovane ukazujú hlbokú neúctu k slovenskej ústave a k myšlienkam ústavnosti.  „Formálne si pripomínať ústavu 1. septembra na slávnostnom zasadnutí nestačí, ak na riadnych schôdzach parlamentu pristupujú k ústavným princípom poslanci tak, ako sme neraz svedkami. Navrhujeme, aby 1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky bol preradený zo štátnych sviatkov medzi pamätné dni. 1. september pripomína prijatie Ústavy SR v roku 1992, ktoré priamo súvisí so vznikom samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Na túto udalosť sa však už viaže ďalší štátny sviatok – 1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky,“ uzatvára Ondrej Dostál (OKS).

Comments

Komentáre