Vyslanie 150 vojakov na výcvikovú misiu NATO do Pobaltia je to najmenej, čo môžeme pre potvrdenie vôle plniť si naše záväzky voči našim partnerom v NATO urobiť.

Prezident SR Andrej Kiska, ktorý je zároveň hlavným veliteľom našich ozbrojených síl, povedal o našej obrane utorok okrem iného toto:

„Podvádzame našu obranyschopnosť. Podvádzame občanov, pretože im nehovoríme pravdu, ako na tom skutočne naša bezpečnosť, naša armáda je. Podvádzame našich vojakov, ktorým neustále niečo sľubujeme, ale ostáva len pri sľuboch.

Dnes jednoducho neplníme plány a záväzky takým tempom, ako by sme mali. A nepozorujem ani dostatočnú vôľu, aby sme tento stav zmenili.

Podvádzame občanov, pretože im nehovoríme pravdu o tom, ako na tom skutočne naša bezpečnosť, naša armáda je. Podvádzame našich vojakov, ktorým neustále niečo sľubujeme, ale ostáva len pri sľuboch.“

V reakcii na tieto slová, opäť utorok, Jaroslav Naď, analytik zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, uviedol, že:

„Ešte pred naším vstupom do NATO sme sa ako SR zaviazali, že vybudujeme mechanizovanú brigádu, s tým, že to bude v roku 2010. V roku 2010, keď bolo hodnotenie NATO, tak sme im povedali, no, nestihli sme to, bude to v roku 2014. V roku 2014 sme im povedali, no, nebude to, lebo nestíhame, nemáme peniaze, je kríza, bude to v roku 2018. A už teraz je úplne zrejmé, že to nebude ani v roku 2018.

Ako nám potom môže Severoatlantická aliancia a naši spojenci dôverovať, keď jednoducho neplníme si to, čo si sami povieme. Čo sa týka obranného rozpočtu, platí prísľub vlády Slovenskej republiky aj tejto, aj predchádzajúcej, že v roku 2020 bude 1,6 % HDP na obranu. Je úplne jasné, že sa to nesplní, zároveň v tomto roku by sme sa mali dostať na úroveň 1,18 % HDP, ale za minulý rok sme reálne z hľadiska HDP klesli (!), nedošlo ani k nárastu vzhľadom k HDP, my sme mali 1,12 % HDP za rok 2016 oproti 1,15 % za rok 2015. Čiže jednoducho my sa nieže nepribližujeme k 1,6 %, reálne ako keby sme sa vzďaľovali od tejto méty, a to vôbec nie je dobrý signál.“

A už vôbec to nie je dobrý signál, ak berieme do úvahy oprávnený tlak, ktorý na plnenie si záväzkov spojencov vytvára USA v podobe vyhlásení novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Z predvolebnej rétoriky Roberta Fico a jeho SMER-SD v pamäti mnohým ostal slogan „Chránime Slovensko“. Oblasť, kde by tento slogan naozaj mal mať miesto pre uplatnenie, je práve obrana a obranyschopnosť.

Berúc od úvahy to, že časť územia susednej Ukrajiny okupuje Putinove Rusko, je vyslanie 150 našich profesionálnych vojakov na výcvikovú misiu NATO do Pobaltia preto to najmenej, čo môžeme pre potvrdenie vôle plniť si naše záväzky voči našim partnerom v NATO urobiť.

Comments

Komentáre