Bratislava, 1. februára 2018 – Škandalizácia Kisku, prepojenie na Bašternáka a komunálny biznis v Bratislave. Aj to sú aktivity, ktoré sú za dosiaľ nie veľmi známym advokátom Michalom Mišíkom, ktorého navrhuje SMER-SD ako kandidáta na člena Súdnej rady.
Troch z 18 členov Súdnej rady volí NR SR a jedno z týchto troch miest je od júna 2017 neobsadené. Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (SMER-SD) najprv na toto uvoľnené miesto navrhol štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú (SMER-SD).
Proti jej zvoleniu sa ostro postavila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (MOST-HÍD), ktorá mala výhrady voči tomu, aby zákonodarná a výkonná moc nominovali do Súdnej rady sudcov. MOST-HÍD sa za svoju ministerku postavil, voľba chýbajúceho člena Súdnej rady sa prekladala zo schôdze na schôdzu. SMER-SD nakoniec ustúpil a M. Jankovská v decembri svoju kandidatúru stiahla.
Jediným kandidátom do dnešnej voľby člena Súdnej rady v parlamente je Madejom navrhnutý advokát Michal Mišík. Na rozdiel od Jankovskej, o ktorej skoro všetci vedeli skoro všetko, o Mišíkovi skoro nikto nevie skoro nič.
„Nemám o ňom žiadne informácie, takže teraz neviem hodnotiť, ale všetko nasvedčuje tomu, že spĺňa kritériá programového vyhlásenia vlády, takže je to vec poslancov,“ uviedla včera L. Žitňanská.
„Meno Michal Mišík nehovorilo v pondelok na zasadnutí ústavnoprávneho výboru, kde sme sa jeho kandidatúrou prvýkrát zaoberali, nič ani Žitňanskej kolegovi poslancovi NR SR za MOST-HÍD Petrovi Kresákovi,“ uvádza člen ústavnoprávneho výboru a predseda OKS Ondrej Dostál.
Dostál však uvádza tri dôvody, prečo by M. Mišík nemal byť pri dnešnej voľbe poslancami zvolený za člena Súdnej rady. Podľa predsedu OKS ide o človeka, ktorý:
- sa pred prezidentskými voľbami zapojil do škandalizácie Andreja Kisku po boku bývalého podporovateľa Mečiarovho HZDS, neskôr odsúdeného za korupciu;
- ryžuje na biznise s bratislavskou samosprávou. „Viac ako politike sa však Mišík venuje biznisu. Je napr. jedným z konateľov firmy A.R.K. technické služby, s. r. o., ktorá robí výhodný biznis s mestom Bratislava, ktorému na základe dlhodobej zmluvy zabezpečuje údržbu komunikácií. Teda výhodný pre A.R.K., pre mesto nie,“ uvádza O. Dostál. Na základe výsledkov kontroly hlavného kontrolóra Bratislavy v A.R.K. požiadali v novembri 2017 poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva primátora Iva Nesrovnala o podanie podnetu na políciu na prešetrenie finančných podvodov a o začatie rokovania s priamymi dodávateľmi upratovacích a udržiavacích služieb, bez A.R.K;
- má spoločného biznis-partnera s Ladislavom Bašternákom. Spolu s Michalom Mišíkom je konateľom A.R.K. Ivan Piterka. V minulosti boli Piterka s Mišíkom spolu konateľmi vo firme SUSANNE, s. r. o.. Ivan Piterka bol v rokoch 2011 – 2016 spoluvlastníkom a spolukonateľom firmy N-BONAPARTE s. r. o.. „Ak je vám ten názov povedomý, nie je to úplne náhoda. Druhým spoluvlastníkom a spolukonateľom bol v tom období súčasný jediný vlastník aj konateľ spoločnosti – áno, tušíte správne – „náš človek“ Ladislav Bašternák,“ dopĺňa súbor informácií o M. Mišíkovi poslanec NR SR O. Dostál.
„Ak sa má stav slovenského súdnictva zlepšiť, zloženie Súdnej rady je jednou z najdôležitejších vecí. Možno úplne najdôležitejšou. A preto treba k výberu jej členov pristupovať čo najzodpovednejšie. SMER-SD po neprijateľnej kandidátke Jankovskej prišiel pred poslancov parlamentu s ďalším kandidátom, ktorý nie je vhodným adeptom na člena Súdnej rady,“ uzatvára člen ústavnoprávneho výboru a predseda OKS O. Dostál.