Občianska konzervatívna strana (OKS) dôrazne odsudzuje útoky Iránu proti Izraelu.

Útoky, ktoré Irán vykonal v noci zo soboty na nedeľu, sú neakceptovateľným a nelegálnym aktom agresie a hrozbou pre mier na Blízkom východe. Bohužiaľ sú však konzistentné s dlhodobým darebáckym správaním iránskeho režimu.

OKS vyjadruje poľutovanie nad utrpením, ktoré Irán spôsobuje izraelským civilistom vrátane žien a detí. Dnešný útok sa bez väčšieho počtu obetí obišiel len vďaka značnému úsiliu a profesionalite Izraelských obranných síl, ktoré zneškodnili drvivú väčšinu iránskych dronov a rakiet.

Chceme tiež vyjadriť podporu našim spojencom, predovšetkým Spojenému kráľovstvu a Spojeným štátom americkým, ktoré sa podieľali na ničení iránskych dronov a rakiet za letu. Považujeme za chvályhodné, že viaceré krajiny v regióne zrejme tiež poskytli Izraelu podporu pri odvracaní iránskych útokov. Tieto akty dávajú nádej na budúce mierové usporiadanie vzťahov na Blízkom východe.

Rovnako ako v prípade Ukrajiny, tak aj v prípade Izraela, OKS podporuje ich právo na sebaobranu. V tejto súvislosti považujeme za nemiestne vyjadrenia niektorých slovenských politikov, ktorí volajú po obrane voči iránskym raketám za pomoci „zintenzívnenia rokovaní.“ Takéto reakcie hraničia s tragikomédiou a neprospievajú našim vzťahom s Izraelom. Československo historicky podporovalo Izrael v dobe jeho vzniku, a to aj vo vojenskej a bezpečnostnej oblasti. Demokratická Slovenská republika stojí na strane Izraela. OKS je presvedčená, že Slovensko by malo Izrael podporovať aj naďalej a rovnako by malo všestranne  podporovať aj Ukrajinu v jej obrane proti ruskej agresii.

Ondrej Dostál, predseda OKS

Radovan Kazda, podpredseda OKS

Martin Mlýnek, podpredseda OKS

Juraj Bakoš, podpredseda OKS

Zuzana Aufrichtová, podpredsedníčka OKS

Svetozár Gavora, člen Predsedníctva OKS

Anna Miklušičáková, členka Predsedníctva OKS

V Bratislave dňa 14. apríla 2024.  

Zdroj fotografie: IDF Spokesperson’s Unit

Comments

Komentáre