Občianska konzervatívna strana (OKS) na rozdiel od predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) nevíta výsledky včerajších prezidentských volieb v Rusku.

Prezidentské voľby v Rusku neboli podľa OKS skutočne slobodné a demokratické a nebol v nich zvolený demokratický líder slobodnej krajiny, ale autoritársky vládca impéria.

Autoritársky štýl politiky prezidenta Putina a jeho vojenské zasahovanie na územiach suverénnych demokratických štátov (Gruzínsko, Ukrajina) sú vzdialené predstavám o politike demokratickej krajiny. O skutočne demokratickom priebehu volieb nemôže byť ani reč, keď vládne orgány zabránili najväčšiemu oponentovi prezidenta Putina Alexejovi Navaľnému uchádzať sa v otvorenej súťaži o post prezidenta.

OKS vyjadruje podporu všetkým demokratickým silám v Rusku, aby nevzdávali svoj boj za skutočnú slobodu a demokraciu, hoci v Rusku vraždenie opozičných predstaviteľov alebo novinárov kritických k režimu nie je, žiaľ, taká výnimočná udalosť ako nedávna vražda novinára a jeho snúbenice na Slovensku.

OKS podporuje sankcie Európskej únie voči Rusku, dokým sa Rusko nezačne správať ako civilizovaná demokratická krajina, rešpektujúca vôľu občanov susedných krajín a najmä svojich občanov, vrátane opozície, ktorá je nedeliteľnou súčasťou demokracie.

Ondrej Dostál, predseda OKS, poslanec NR SR
Ivan Kuhn, podpredseda OKS
Juraj Petrovič, podpredseda OKS

V Bratislave dňa 19. marca 2018.

Comments

Komentáre