OKS si ctí pamiatku obetí holokaustu, a obzvlášť pamiatku slovenských obetí, ktorých aj pričinením čelných predstaviteľov Slovenského štátu bolo vyše sedemdesiat tisíc.

OKS vyzýva orgány činné v trestnom konaní, aby sa prestali schovávať za výhovorky a interpretácie a začali dôrazne stíhať tých, ktorí verejne páchajú trestné činy popierania zločinov nielen fašizmu, ale aj komunizmu, verejných činiteľov nevynímajúc.

„Ak nie sú orgány činné v trestnom konaní schopné a ochotné stíhať extrémistov za ich jasne trestne stíhateľné výroky, nemôžeme sa čudovať, že na Slovensku rastie beztrestne nenávisť a podpora extrémistických hnutí“, uviedol dnes pri príležitosti pamätného dňa obetí holokaustu podpredseda OKS Juraj Petrovič.

OKS súčasne vyjadruje hlbokú úctu a vďaku výtvarníkovi Petrovi Kalmusovi za vytvorenie pamätného diela obetiam holokaustu na Slovensku, ktoré bude dnes odhalené v synagóge v Lučenci. Jedná sa o výnimočné dielo s hlbokou myšlienkou a spôsob a doba jeho vzniku z neho robí mimoriadny umelecký počin nielen v slovenskom, ale európskom kontexte umeleckej tvorby.

„Je symptomatické, že namiesto toho, aby boli stíhaní tí, ktorí oslavujú fašistických a komunistických zločincov a stavajú im pomníky, či odhaľujú pamätné dosky, sú stíhaní tí, ktorí sa rozhodli zakročiť vlastnými silami proti ich glorifikácii,“ uzavrel Juraj Petrovič.

Comments

Komentáre


Juraj Petrovič

Juraj Petrovič je vyštudovaný hudobník a právnik. Pracuje na pozícii stredného manažmentu v oblasti chemického priemyslu. Členom OKS je od roku 2002, postupne zastával rôzne funkcie v republikovej rade a predsedníctve OKS. V období 2012 až 2020 pôsobil ako predseda Programovej rady OKS a v rokoch 2013 až 2020 bol podpredsedom OKS.