Blackout

ImageSpomínam si na celkom dobrý trochu šťavnatý vtip z obdobia socializmu. Na otázku kto prvý prišiel na to že Zem je guľatá bola správna odpoveď že Československo. Na otázku prečo odpoveď: „Na Západ sme sa vy… a z Východu nám ho… prišlo.“

Trochu to pripomína začiatok roku 2009. Plyn prestal k nám prúdiť vinou Ukrajiny či Ruska. Stali sme sa rukojemníkmi ich vzájomných sporov. Niekto však ten kohútik zavrel a ten na seba zobral najväčšiu mieru zodpovednosti. To je fakt ktorý žiadny rusofil hoc aj bývalý premiér nezmaže. Dôležité pre občana bolo sledovať pôsobenie Fica a jeho družiny počas plynovej krízy.

Podobne ako pri finančnej kríze iba ťažko maskovali neschopnosť hľadať riešenia. Základná ekonomická poučka hovorí že jednou z hlavných úloh vlády v ekonomike je zabezpečiť také podmienky ktoré zabezpečia sústavný ekonomický rast. Teda podmienky nie operatívne a navyše zmätočné činy. Nedávno ešte Fico nekompetentne útočil na Slovenský plynárenský priemysel pretože sa mu páčilo bojovať s nimi o cenu plynu pre domácnosti. Dokonca útočil tak že účelovo zmenil zákony čo nakoniec nemusí celkom beztrestne prejsť Slovensku najmä ak hrozí arbitráž a poškodenie investície privatizérov.

Je preň horká pilulka že práve akcionári SPP k nám priviedli plyn v čase keď oba jeho východné vzory nás a seba navzájom klamali. Jeho hodinový monológ v STV o tom že ten plyn je aj tak z Ruska je už iba očividná hlúposť pretože je kúpený nemeckými a francúzskymi plynármi a nech mi Fico dokáže že ten čo teraz prichádza nie je práve z Nórska. Fico aj ten nešťastník ktorý má riadiť hospodárstvo a ktorý tu doslova šíril poplašné správy o „black oute“ miesto toho aby verejne a vehementne klamali sa mali spýtať svojho koaličného partnera ako to vlastne bolo s privatizáciou zásobníkov. Pri nej totiž zohrali významnú úlohu páni Ducký a Poór a podľa Mečiara dokonca aj dnešný prezident Gašparovič. A títo ľudia určite neboli žiadnymi hráčmi Dzurindovej prvej vlády. „Pacta sunt servanda“ (lat. „zmluvy sa majú dodržiavať“) je jedno zo základných pravidiel prirodzeného práva práva ktoré vyplýva z ľudskej prirodzenosti a zo vzťahov medzi ľuďmi dokonca nezávisle od akéhokoľvek zákonodarstva. Dá sa to povedať aj tak že dodržiavanie týchto zmlúv posvätné. Kategorickou podmienkou zmluvy o vstupe do EÚ bolo odstavenie Bohuníc. Ak sme tam nechceli nemali sme vstupovať. Ja osobne by som sa ani nehneval. Ale keď sme už vstúpili musíme zmluvy dodržiavať.

Mekotanie o blackoute napríklad nesprevádzala žiadna informácia o tom Slovenské elektrárne rokovali o kúpe elektrickej energie a že nik im ju nechce predať. Ani keby naozaj nechceli čo určite nie je pravda by totiž nikoho neoprávňovalo čo len poškuľovať po flagrantnom porušení prístupovej zmluvy. A to že ani jedna vláda ani tá ktorej som bol členom nič konkrétne pre diverzifikáciu energetických zdrojov neurobila okrem koncepcií na papieri je škoda hovoriť. Ostane potom totiž iba zápach plynu.

Autor je bývalý minister zdravotníctva a predseda Programovej rady OKS.

Článok bol uverejnený v denníku Pravda dňa 20. januára 2009.

Comments

Komentáre