Prezident SR Ivan Gašparovič na sklonku svojho funkčného obdobia podpísal zákon prijatý spôsobom ktorý pred pár mesiacmi sám označil za protiústavný.
Prezident podpísal zákon o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky. Svoj podpis pripojil pod zákon napriek tomu že parlament do vládneho návrhu zákona prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu poslanca SMER-u Jozefa Buriana doplnil v druhom čítaní nový článok ktorým bol novelizovaný zákon o bankách. Novelou bolo bankám zakázané vyberať poplatky za hotovostné vklady euromincí a eurobankoviek.
Rovnaký postup novelizácie zákona pritom I. Gašparovič označil v júli 2008 za nesprávny a pravdepodobne protiústavný. Dňa 24.7.2008 vrátil parlamentu zákon o cestnej premávke aj z dôvodu že do zákona bol v druhom čítaní doplnený nový čl. IX ktorým bol novelizovaný zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Prezident v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedol že „spôsob novelizácie (postup) keď sa jedným zákonom súčasne novelizuje viacero zákonov ktoré navzájom bezprostredne obsahovo nesúvisia nie je medzi nimi obsahová a systematická väzba nie je podľa môjho názoru v súlade s princípom právnej istoty ani s princípom predvídateľnosti zákona a jeho zrozumiteľnosti“. A preto mal prezident pochybnosti o súlade čl. IX schváleného zákona (novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach) s čl. I ods. 1 prvou vetou Ústavy Slovenskej republiky podľa ktorej je Slovenská republika zvrchovaný demokratický a právny štát. Prezident zároveň poukázal na rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky (Pl. ÚS 21/1 Pl. ÚS 77/06) ktoré novelizáciu viacerých zákonov jedným zákonom ktoré navzájom obsahom bezprostredne nesúvisia považuje nielen za nežiaduci jav ale za postup ktorý nezodpovedá základným princípom právneho štátu.
Listom doručeným do Kancelárie prezidenta SR dňa 17.2.2009 som I. Gašparoviča upozornil že spôsob akým parlament dňa 11.2.2009 novelizoval zákon o bankách prostredníctvom zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky je zhodný so spôsobom akým bol v júli 2008 novelizovaný zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Keďže išlo z ústavného hľadiska o totožnú situáciu vyzval som I. Gašparoviča aby aj v tomto prípade postupoval rovnako ako v júli minulého roku a príslušný zákon vrátil parlamentu s odporúčaním aby z neho pri opätovnom prerokovaní vypustil článok ktorým sa novelizuje zákon o bankách. Prezident napriek tomu zákon podpísal a ten už aj vyšiel v Zbierke zákonov ako zákon č. 66/2009 Z. z.
I. Gašparovič o sebe vyhlasuje že myslí národne a cíti sociálne ale pri výkone prezidentských právomocí sa správa oportunisticky. Ten istý dôvod pre ktorý v polovici roku 2008 odmietol podpísať jeden zákon a postup jeho prijímania označil za protiústavný už začiatkom roku 2009 nepovažuje za dôležitý ignoruje ho a podpíše iný zákon prijatý spôsobom ktorý sám len nedávno označil za protiústavný. Prezident ktorého slovo neplatí ani trištvrte roka popiera sám seba a sám potvrdzuje že nie je schopný správať sa principiálne a zachovávať súlad medzi svojimi rečami a činmi.
Ondrej Dostál
podpredseda OKS
V Bratislave dňa 13. marca 2009.
Súvisiace informácie:
Informácia o liste O. Dostála prezidentovi (17.2.2009)
Prezident vetoval zákon o cestnej premávke (júl 2008)
Ďalšie informácie:
dostal.blog.sme.sk: Ondrej Dostál: Myslí národne cíti sociálne koná oportunisticky