ImageAj keď táto vláda neurobila nič čo by zásadne narušilo reformy nedá sa povedať že nerobí škodlivé ekonomické opatrenia.

Robert Fico vyzýva opozíciu ku kritike vládnej hospodárskej politiky a smeje sa do hrsti. Opozícia očakávala po voľbách radikálne zásahy do ekonomickej reformy a keď nenastali sama sa paralyzovala. Ekonomické prognózy pritom predpokladajú spomalenie ekonomického rastu v najbližších dvoch rokoch o polovicu.

Ficova vláda neurobila v ekonomickej oblasti bombastické rozhodnutia ale rad konkrétnych chýb. Kritika ekonomickej politiky vlády je preto nielen oprávnená ale aj možná a nevyhnutná. Týka sa ekonomických krokov ktoré vláda urobila pripravuje a neurobila.

Chyby

Vláda zastavila rozbehnutú a spochybnila ukončenú privatizáciu zmenila v priebehu hry ekonomické pravidlá a stala sa pre serióznych zahraničných partnerov nedôveryhodná. Dôsledkom je znížený prílev zahraničného kapitálu.

V príprave projektov PPP postupuje vláda kampaňovito a ekonomicky nevýhodne. Pri vypisovaní projektov narušila elementárny princíp rovnej šance čo znižuje istotu zahraničných partnerov a ich ochotu investovať. V prípade vyvlastňovania pozemkov narušila základnú právnu istotu občanov.

Ekonomické vplyvy má aj ideologická hra vládnej koalície zadlžujúca zdravotníctvo (neúspešne) rozvracajúca druhý dôchodkový pilier a zanedbávajúca problémy prvého. Vláda pritom neznížila ani o chlp verejné výdavky a neodstránila ani o milimeter regionálne rozdiely čo bolo jej deklarovaným cieľom.

Osobitným ekonomickým problémom je politická parcelizácia krajiny – Smer si politicky sprivatizoval dopravu HZDS pozemky a SNS eurofondy. Toto klientelistické prepojenie ekonomiky a politiky vytvára predpoklad pre rozsiahlu korupciu kde sa v celkovej výške projektov PPP pozemkov a európskych fondov „hrá“ o sumu blížiacu sa biliónu korún.

Ideologické rozhodnutie

Pripravované prijatie eura sa stalo absolútnou prioritou Ficovej vlády. Nebolo ekonomickým ale ideologickým rozhodnutím ktorým Ficova vláda nadviazala na falošnú politiku európskeho premiantstva. Už dnes je zrejmé že prijatie eura v roku 2009 bude vzhľadom na rastúcu silu koruny nevýhodné. Povedie najmä v službách k vyšším cenám a porovnateľné skúsenosti ukazujú že aj na Slovensku bude znamenať rast inflácie. S istou pravdepodobnosťou sa dá očakávať že práve tento dvojnásobný rast cien a s ním spojené znižovanie spotreby povedie ku kumulatívnemu spomaleniu ekonomického rastu.

Ak k tomu prirátame že Ficova vláda neznížila rovnú daň a odvody nechystá sa zjednodušiť daňový a sociálny systém (superdaň) možno povedať že najlepšie ekonomické časy má Ficova vláda za sebou.

Politický čas sa čoskoro preklopí. Pre vládny odpočet nebudú platiť sľuby ale to či súčasná vláda zanechá po sebe krajinu v lepšom stave ako ju prevzala. Týka sa to v prvom rade ekonomického rastu lebo od neho závisí zvyšovanie životnej úrovne a znižovanie nezamestnanosti. To by mal byť základný smer opozičnej kritiky ekonomickej politiky Ficovej vlády. Pečené ekonomické holuby totiž nikomu samé do huby nepadajú.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 29. apríla 2008.

Comments

Komentáre