Občianska konzervatívna strana (OKS) navrhuje prijať ústavný zákon ktorý by umožnil meniť volebný systém iba ústavnou väčšinou pléna parlamentu. Plánuje ho predložiť už na nadchádzajúcej 55. schôdzi NR SR a očakáva podporu „všetkých racionálne uvažujúcich poslancov a občianskych iniciatív“.

„Je to jediný nástroj ako zamedziť evidentným chúťkam HZDS a Smeru zmeniť po voľbách volebný systém na väčšinový čo by fakticky znamenalo privatizáciu politického systému v prospech týchto politických strán“ povedal dnes pred novinármi predseda Programovej rady OKS Peter Zajac. Upozornil aj na nebezpečenstvo odkladania novelizácie volebného zákona ktorú vládna koalícia sľúbila voličom napriek tomu ju dodnes neprijala: „Dnes sme v situácii keď otváranie volebného zákona neznamená nič iné iba vysokú mieru ľudovej tvorivosti ktoré sú v nápadoch ministerstva vnútra teda SDKÚ keď napríklad navrhuje aby bolo uzákonené že každá tretia osoba na kandidátkach má byť iného rodu.“ Dodal že mechanizmus tvorby kandidátok by si mala určiť každá politická strana.

Zajac dnes pred novinármi ďalej kritizoval dva návrhy zákona ktoré na práve prebiehajúcu schôdzu NR SR predložil predseda Smeru a nezávislý poslanec Robert Fico. Ide o návrh zákona o odnímaní majetku nadobudnutého nepreukázaným spôsobom a návrh zákona o ochrannom dohľade. Prvej z menovaných legislatívnych iniciatív Zajac vytýka že vychádza z princípu prezumpcie viny preto je nezlučiteľný s demokratickým právom. Návrh zákona o ochrannom dohľade je podľa Zajaca „ako vystrihnutý z komunistického zákonodarstva“ a je len „odpísaný zo šikanózneho komunistického zákona z roku 1973“. Zajac pripomína že spomínaný zákon bol zrušený hneď po novembri 1989 „čo si zrejme Fico nevšimol keďže si nestihol všimnúť ani samotný November“. Dodal že aj v tomto zákone ide podobne ako v spomínanej komunistickej legislatíve o to ako „najrozličnejšími spôsobmi znepríjemňovať život ďalšie tri roky osobe ktorá si právoplatne odsedela celý trest“.

Comments

Komentáre