Väčšina liberálnych ekonómov je presvedčených že práve oni vynašli znižovanie daní. Klobúk dolu lebo až do ich príchodu sa v celých dejinách ľudstva už od bronzovej doby dane iba zvyšovali. Ale prvenstvo im nepatrí. Sorry friends.
Dokázateľné prvenstvo patrí totiž krásnej lady Godive.
Godiva žila v Anglicku dávno ešte pred príchodom Normanov a Viliama Dobyvateľa. Už ako dieťa bola vraj veľmi krásna amala husté zlaté vlasy dlhé až po zem. Pamätníci dodnes spomínajú ako za ňou tie nádherné vlasy viali ako zlatý dážď keď cválala okolo na koni čo robila často. Vlastne ju ani iné veci nebavili.
Ale mala dobré srdce a ako neskôr vysvitlo aj zdravý ekonomický rozum. Raz keď si tak opäť vetrala svoju zlatú nádheru jazdou na koni stretla šľachtica menom Leofrik a hneď sa zosobášili. On si ju bral asi kvôli kráse ona jeho v absolútnej počestnosti asi kvôli peniazom. Už vtedy to bol starý frfloš ale bol jedným z najbohatších mužov kráľovstva. Bohatstvo získal úplne legálne – lúpením vydržaním cirkevnej a inej pôdy a podobne. Godivu zrejme podceňoval a myslel si že ju okrem česania dlhokánskych vlasov a jazdy na koni nič veľmi nezaujíma. Dosť ho teda namrzelo keď ho raz požiadala aby už neokrádal chudobný ľud v Coventry ktorému vládol obrovskými daňami lebo peňazí má aj bez tých daní dosť. Leofrik nemal dovtedy žiadne sociálne cítenie a bol presvedčený že tie peniaze z daní sú u neho bezpečnejšie lebo chudobný ľud by ich prechľastal. Godiva však nepopustila a stále s tými daňami domŕzala. Tak sa Leofrik jedného dňa napaprčil natoľko že vyhlásil že tie dane zruší ak sa Godiva popreháňa na pravé poludnie na koni po Coventry celkom nahá. Netušil že to urobí. Rýchlo mu však svitlo.
Keď na druhý deň vyrazila lady Godiva na pravé poludnie z hradu do Coventry sedela na koni úplne nahá ale jej nahotu celkom (no dobre nie celkom) zakrývali nádherné ligotajúce sa dlhé vlasy. V Coventry ju čakalo sklamanie lebo Leofrik tušiac malér zakázal obyvateľom pod hroznými trestami čo i len vystrčiť nos z domu alebo zízať spoza žalúzií. Tak chvíľu cválala hore dolua potom sa vrátila k manželovi.
Ten ju čakal celý vymenený lebo čo videl na tom koni sa mu páčilo a nechápal prečo si to všetko nevšimol skôr. A hneď prisľúbil aj zrušenie všetkých tých daní lebo vedel že lady Godiva by si odetá iba do vlasov pokojne zajazdila aj po stovkách iných miest ktoré mu patrili. Bola to jednoducho fajn ženská a chudobný ľud ju miloval lebo bola až do svojej smrti láskavá a veľmi štedrá (zomrela v roku 1080 ale to už vládol Viliam Dobyvateľ ktorý pokazil aj tie dane). A neznášala vysoké dane.
Milton Friedman a jeho druhovia prišli na to čo tušila lady Godiva už dávno – vysoké dane škodia. Ale objavila aj čosi navyše – účinný spôsob ako prevravieť vladárov na ich zníženie. Myslím že by sme sa mohli inšpirovať. Je to jednoduché. Treba vyslať mladé a krásne dámy s ligotavými vlasmi až po zem nahé na koňoch pred každé ministerstvo financií každý úrad vlády každú stranícku centrálu. Môže tu byť pravda niekoľko problémov. Leofrik bol totiž muž starých čias a k ženskej kráse bol veľmi vnímavý. Títo dnešní neviem neviem…
Okrem toho je zrejme akútny nedostatok dievčat s vlasmi až po zem a nevieme či to funguje aj s krátkymi vlasmi. Ale treba skúsiť. Nízke dane za to stoja.