Konečne svitla Nádej

title=

Zrod každej novej politickej strany vyvoláva u politológov čosi ako príjemné chvenie. Srdcia sa im rozbehnú rýchlejšie zrýchli sa i dych tváre im ozdobí rumenec a oči nadobudnú podivný lesk. O tých pocitoch by vedeli rozprávať aj astronómovia ktorí objavili novú hviezdu alebo čiernu dieru.

No dobre možno trochu preháňam. Možno to treba prirovnať skôr k radosti bakteriológov či virológov keď sa im čosi neznáme zjaví pod mikroskopom. V každom prípade majú nové politické strany na rozdiel od nebeských telies a mikoorganizmov výsadu prideliť si vlastné meno. Ale to je fajn – veď uvážte aké mená by vymýšľali politológovia. Deskriptívne! Fuj! Tentokrát dostali to privilégium rozochvieť sa opäť slovenskí politológovia (a už sa im analýzy tlačia do nedočkavého pera). A tentoraz majú skutočný dôvod spájať zrod novej strany s nádejou. Volá sa totiž Nádej. Vzniká z toho prirodzene hneď prvý drobný terminologický rozpor.

Totiž či by nebolo presnejšie nahradiť slovo vznikla či bola založená slovom svitla – Nádej svitla. Áno svitla je v tomto prípade správnejšie. Tak teda na Slovensku svitla nová politická strana. A nie je to prvý prípad veď tu už máme aj stranu Úsvit. Ten pravdepodobne tiež svitol a nie vznikol. Je to ako s veľkými myšlienkami ktoré prichádzajú náhle – ako záblesk poznania zážitok „aha!“ prosto keď niekomu svitne.

Zrod pardon svitnutie veľkých vecí zvyknú sprevádzať neobvyklé prírodné úkazy. Tentokrát to nebola hviezda na východe to by bolo vážne rúhanie ale na chvíľu sa u nás prerušilo globálne otepľovanie nastala hrozná zima a stúpli ceny benzínu. Tak neviem čo to znamená lebo napríklad severokórejskí historici zaznamenali rovnako podozrivé vyčíňanie prírodných živlov na legendárnej hore Pektu keď zomrel Kim Ir Sen. Ale už svitla Nádej že bude teplejšie.

Páni Malchárek a Tóth sa teda rozhodli že vzbudia svojou Nádejou nádej. No konečne treba povedať. Inak všetci iba strašia. Chýbala tu strana ktorá budí nádej už svojím menom. Samé HZDS-ĽS KSS PSNS QRSS XPRSS a podobne. Nádej ako inak vyzerá sľubne. Ako povedali zakladatelia základ programových východísk je celoplošná nádej. Ide podľa nich o nádej pre každého – Slovensko občana regióny rodiny ekonomiku a spoločnosť. Aspoň sa to vzájomne nemieša a je dobré že všetci vedia vopred celkom presne o čo strane ide. Nie ako v prípade tých euroskeptikov ktorí si nechcú ani len založiť vlastnú stranu lebo ak by nechceli ľudí klamať museli by ju nazvať Zúfalstvo či Beznádej. Alebo potom nejako ako EUSKPTS. A to by sa všetko len veľmi ťažko predávalo. To obchod s nádejou je iná káva. To(!) je skutočný obchod.

Nádej je liberálna a tak možno očakávať aj serióznu snahu o liberálne hodnoty. Nie ako to robil ten Malchárek zo strany ANO keď chcel podusiť obchodné reťazce. Ale to bol samozrejme celkom iný Malchárek. Dokonca v sebe skrývam nádej že Nádej liberálna Nádej konečne prelomí v prípade rodín nielen diskriminujúce okovy sexuálnej orientácie ale aj ešte väčšmi diskriminujúce a ľudské práva porušujúce jarmo monogamie. Všetci vedia že rodinný život treba rozšíriť. No a najväčšiu nádej v prípade Nádeje budí vyhlásenie že noví členovia by mali mať čistý kredit nezaťažený korupčnými škandálmi. Nestrácajme nádej že sa tu takí nájdu. A ešte čosi dostala Nádej do vienka už keď svitla – pretrvá. Keď si už nik nebude ani len pamätať žiadnu zo súčasných strán Nádej tu ešte bude. Lebo nádej vraj zomiera posledná.

Comments

Komentáre