Józua Jericho tour

title=

Dnešné kapely si myslia že to čo robia je sila. Ale sila hudby bola známa už v staroveku. Najznámejším kapelníkom biblických čias bol nepochybne Józua a to od koncertného turné ktoré usporiadal pred hradbami mesta Jericho. To bola sila.

Slávnemu koncertu Józuovej kapely pri Jerichu predchádzali v jeho prípravnej fáze viaceré dôležité udalosti. Józua vyslal najprv do Jericha dvoch špehov ktorí sa vyzvedali informácie o miestnom hudobnom vkuse u istej neviestky (kde inde) menom Rachab. Špehov takmer chytili ale Rachab si nechcela nechať ujsť koncert a pomohla im ubziknúť. Neskôr sa jej to vyplatilo. Potom nariadil Hospodin Józuovi aby s celým izraelským ľudom s celou kapelou a s celým obslužným personálom kulisármi zvukármi a technikmi prekročili Jordán. S takou veľkou kapelou to nie je jednoduchá vec ani keď pomáha Hospodin. Ten nakoniec pomohol istými vodohospodárskymi opatreniami a tak prešli všetci prakticky po súši. Na všetkých amorejských a kanaánskych kapelníkov to urobilo ohromný dojem.

Potom vraj povedal Hospodin Józuovi: Urob si kamenné nože a obrež Izraelcov a celú kapelu aj s obslužným personálom po druhý raz. Józua Hospodina poslúchol urobil si tie kamenné nože a obrezal Izraelcov a celú kapelu na pahorku Arálót. To neurobil pokiaľ viem pred ním ani po ňom žiadny kapelník. A netreba ani príliš zdôrazňovať že kamenné nože majú isté nedostatky. Z tých čias pochádzajú aj niektoré veľmi silné biblické vokály Józuovej kapely. Ľud i kapela sa potom istý čas pred koncertom uzdravovali v tábore. Išlo o to že takto z nich Hospodin sňal hanbu ktorú si narobili na koncerte v Egypte. V dnešných časoch si kapely robia hanbu aj mimo Egypta úplne beztrestne. Dnes si organizátori rôznych festivalov bohviečo myslia keď usporiadajú nejaký dvojdňový koncertný maratón. Józuov koncert pred hradbami Jericha však Hospodin rozvrhol na sedem dní. Povinný playlist na koncert zostavil tak že prvých šesť dní chodila okolo hradieb iba dychová sekcia (sedem hráčov na baraních rohoch) a hrala svoj funky repertoár. Vokalisti čo bol prakticky celý ľud zvyšok kapely a celý obslužný personál museli počas prvých šiestich koncertných dní mlčať. Až na siedmy deň dovolil Józua celej kapele pridať sa k dychovej sekcii aj vlastnými hlasivkami. Hospodin ešte predtým nariadil Józuovi rozostaviť okolo Jericha veľké repráky a vypeckovať ich na maximum. Józua predniesol krátku motivačnú reč v ktorej spomenul čosi omožnej potrebnej revízii či dokončení nedávnej obriezky kamennými nožmi – a výsledný vokál bol taký mocný že sa hradby Jericha kompletne zrútili. Hneď nato ukončil Józua koncert bez akéhokoľvek prídavku hoci ľud sa toho dožadoval. Celá kapela sa totiž musela zúčastniť spolu s ľudom izraelským na vykonaní kliatby na všetkom čo bolo v meste a na každom kto v ňom bol – s výnimkou predvídavej neviestky Rachab. Jericho sa tak stalo biblickým predchodcom Woodstocku ktorý od koncertu v roku 1967 tiež nie je tým čím býval pred koncertom. A platí to aj o Trenčíne. Józua sa nakoniec dožil stodesať rokov čo je pri známom životnom štýle lídrov známych kapiel naozaj neobvyklé. Niektorí dnešní mravokárcovia sa nám pokúšajú nahovoriť že raz v interview odpovedal novinárovi na otázku o tajomstve dlhého života „no smoking no sex no drugs no rock’n’roll“. To však vôbec nie je po hebrejsky a tak si to určite niekto vymyslel.

Comments

Komentáre