Pandorina skrinka

title=

Keď sa rozhodnú niečo darovať ľuďom priamo bohovia zvyčajne je v tom nejaký háčik. No a keďže ide o bohov býva to poriadny háčik. Ale ľudia im vždy naletia lebo najradšej zo všetkého rozbaľujú darčeky.

Takýto pochybný darček priniesla na zem aj istá Pandora inak veľmi krásna manželka Titana Epimetea. Ono to bolo tak že jej budúci švagor Titan Prometeus najprv naštval najvyššieho boha Dia. Prometeus nielenže uťapkal z hliny ľudí ale im aj vdýchol život naučil ich používať oheň ktorý potiahol vraj Hefaistovi naučil ich robiť si nástroje obrábať pôdu stavať si domy liečiť choroby čítať a písať a počítať a urobil vôbec všetko čo Darwin a Jared Diamond mylne pripisujú evolúcii.

Premúdrení ľudia sa stali aj sebavedomými nezávislými a prestali sa báť bohov čo teda nemohol Zeus nijako tolerovať. Urobil dve logické veci – najprv zatočil s Prometeom potom s ľuďmi. Prometea nechajme dnes prikovaného ku skale a venujme sa tomu čo vyviedol Zeus ľuďom. Najprv nahovoril Hefaista aby uťapkal z hliny krásne dievča potom jej vdýchol život (to vtedy ako sa zdá vedeli viacerí bohovia – len dúfajme že to robili cez ústa) a nakoniec prehovoril všetkých bohov a bohyne na Olympe aby jej niečo darovali. Zamarovský ktorý bol pri tom tvrdí že každý jej dal nejakú zbytočnosť ktorej sa chcel zbaviť čo sa na bohov podobá. Meno Pandora znamená „obdarovaná všetkými darmi“. Tie dary potom napchali Pandore do takej zamknutej skrinky a povedali Hermovi aby ju odšupoval na zem k Prometeovmu bratovi Titanovi Epimeteovi. Ten bol ako väčšina Titanov na pekné baby a rovno sa s ňou oženil. Zamknutú skrinku s tými podozrivými darmi potom Pandora otvorila hoci nemala. Niektorí nepriatelia žien vravia že to Pandora spravila z vlastnej iniciatívy lebo ženy nevedia nechať nič také na pokoji ja sa však prikláňam k tým ktorí vravia že ju na to nahovoril Epimeteus. Titani sú totiž zvedavejší ako ženské. Navyše treba povedať že zvedavosť je skôr cnosť hoci s príchuťou primárneho hriechu. A na obranu Pandory i Titana Epimetea treba ešte dodať že netušili čo je v skrinke.

Sotva skrinku otvorili vyleteli z nej na ľudí všetky mizérie ktorých sa bohovia takto elegantne zbavili – choroby trápenia zlo a závisť podrazy a lži ideológie romantizmus alergie a reality šou. Zamarovský vraví že Pandora vraj vidiac tú skazu vrchnák skrinky rýchlo pricapila a tak v nej zostalo to čo tie ťažké mizérie zatlačili na samé dno – nádej. Tá sa však predsa len medzi ľuďmi vyskytuje takže pokračovanie príbehu bolo zrejme také že Pandora sa po prvom šoku spamätala vrchnák znovu otvorila a skrinku vytriasla. Pandora si preto zlú povesť ktorú medzi ľuďmi požíva vôbec nezaslúži. Urobila len to čo si diabolsky vymyslel starý žiarlivec Zeus a ľuďom vôbec nechcela škodiť. Iba mala od bohov takú blbú skrinku.

Príbeh Pandorinej skrinky so závadným obsahom poslúžil ako metafora na všetky hlúpe rozhodnutia ktoré mali za následok lavínu tragických konzekvencií. Málokto vie že Pandora skrinku nezahodila ale nechala vyhotoviť jej kópie ktoré sa dodnes používajú. Nemusia to byť honosné antické artefakty mnohé sú z papierového kartónu. Jednu ich formu dnes voláme volebné urny. Ľudia podobne ako bohovia do nich hádžu hrozné veci. Podobne ako originál preto obsahujú mizérie ktoré sa po otvorení a spočítaní rozletia a škodia. Členom volebných komisií Pandora odporúča skrinku dôkladne vytriasť – možno je na jej dne štipka nádeje (nemusí sa tak priamo volať!!!).

Comments

Komentáre