Čo treba naozaj robiť

Výsledok volieb na Slovensku bol prekvapujúci len v jednom ale zato kľúčovom bode: vo výmene rolí Smeru a SDKU. To umožňuje utvoriť vládu nesocialistických strán ktorá otvára dvere do NATO a EU a prejavuje spoločnú vôľu uskutočniť alebo aspoň otvoriť základné reformy. Slovensko sa politicky stalo stredoeurópskou krajinou.

Pred akými problémami bude táto vláda stáť? Prvým problémom je to že pôjde o vládu ktorej tri strany tvorili podstatnú časť vládnej koalície ktorá zlyhala. Tí publicisti ktorí hovoria o jej šanci na reparát zabúdajú na zradný moment svojej rétoriky: že reparát robia žiaci ktorí sa z päťkárov stávajú štvorkármi – a táto vláda potrebuje jednotkárov a dvojkárov. Prvá a základná otázka spočíva v tom aká je skutočná vnútorná vybavenosť budúcej vládnej koalície ktorú do vlády nevytisli jej faktické výsledky ale správanie voličov mimovládnych organizácií a súkromných médií ktoré jej tak vystavili bianko šek.

Druhým kľúčovým problémom je rozsah vecných problémov pred ktorými Slovensko stojí. To nie sú len otázky reštrukturalizácie ekonomiky zníženia daní a úspory verejných výdajov reformy verejnej správy zdravotníctva školstva či dôchodkového systému ktoré ostali zablokované alebo zamrzli.

To sú aj problémy ďalšej privatizácie ktorá je zdrojom potenciálnej korupcie otázka antikorupčných zákonov (zákon o politických stranách zákon o konflikte záujmov) riešenia problémov verejnoprávnej televízie infraštruktúry diaľníc železníc atď. To sú všetko vecné problémy ktoré predchádzajúca vláda prevzala po Mečiarovej vláde neriešila nedoriešila alebo priamo riešenie zablokovala. Ako príklad možno uviesť poľnohospdodárstvo ktorého problémy ostali celkom nedotknuté.

Jeden z kľúčových problémov Slovenska budúcich rokov bude vytvárať nerovnováha regiónov pretrvávajúca nezamestnanosť a rómsky problém.

Tých problémov sa nazhromaždilo neskutočné množstvo a táto vládna koalícia už vie aký krátky je čas jedného volebného obdobia a čo všetko v ňom možno zanedbať a zmeškať.

Voľby v roku 2002 skrývajú v sebe aj jednu rozbušku. Prepad takmer 15 % hlasov HZD nacionalistov a socialistov skresľuje volebný výsledok ktorý je lepší ako reálny mentálny stav Slovenska. O týchto nespokojných voličov sa budú uchádzať opozičné strany a ich reálnym nástrojom bude hrubozrnný populistický a nacionalistický slovník. Tomuto tlaku bude musieť vládna koalícia odolávať a kto pozná povahu slovenskej politiky vie ako ľahko vedie nátlak a prvý neúspech k oportúnnosti.

Po všeobecnej eufórii príde na rad všedný deň. Budúca vláda to bude mať ťažké. Bude stáť pred obrovským množstvom problémom a veľkým sociálnym tlakom. Najlepšie čo môžeme v tejto chvíli urobiť my čo máme jasnú a konkrétnu predstavu o tom čo a ako treba robiť je nastaviť budúcej vláde zrkadlo z opačnej strany ako súčasná politická parlamentná opozícia. Upozorňovať ju na to kde nebude konať tak ako by mala kde bude z reforiem spúšťať skĺzavať alebo ich opúšťať.

To je zmysel tých 9442 hlasov voličov a desiatky hlasov podporovateľov ktoré budú v najbližších rokov vytvárať pre budúcu vládu reálne reformné pozadie a kritérium toho čo treba naozaj robiť.

Comments

Komentáre