ImageKeby bolo Slovensko ideálne bol by som všetkými piatimi za väčšinový volebný systém v ktorom by boli poslanci priamo zodpovední svojim voličom. Slovensko však nie je a ešte dlho nebude ideálny štát. Politická scéna je dnes v horšom stave ako kedykoľvek po roku 1989. Za posledných desať rokov mala fakticky len jednu konštantu a tou je HZDS.

Stačí si len popamäti prejsť vývin politických strán ktoré prešli parlamentom od novembra 1989: KDH sa dvakrát delilo a dnes sa vracia k svojim koreňom z čias vzniku. VPN sa zmenila na ODÚ neskôr sa občianska pravica integrovala do DS a jej zvyšok pôsobí dnes v OKS. DU ktorá sa odštiepila od HZDS zanikla jej časť sa spolu s časťou KDH stala dnešnou súčasťou SDKÚ ako liberálne strany vznikli LDU a ANO.

MKDH MNI a Spolužitie sa zlúčili do SMK. SNS sa rozdelila dvakrát a v súčasnosti existuje SNS a P SNS. Z SDĽ sa najprv odštiepilo ZRS neskôr Smer okrajovou je dnes nielen SDSS ale aj samotná SDĽ a popri nej vzniká ako sociálnodemokratická alternatíva SDA. Vznikla a dnes pomaly zaniká SOP. Mimo parlamentu pôsobí „originálna“ KSS. Po roku 1992 sa nevie vzchopiť Strana zelených.

Politická scéna na Slovensku sa z hľadiska rozvoja demokracie ani za posledné štyri roky nevykryštalizovala ale ešte väčšmi zdeformovala.To sú fakty. Faktom je aj to že HZDS a Smer (a pre mňa dnes celkom nepochopiteľne aj SDKÚ a ANO) deklarujú svoj záujem zmeniť po voľbách pomerný volebný systém na väčšinový. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou možno predpovedať že pri jednoduchom zákone na ktorý stačí nadpolovičná väčšina hlasov budú mať na to príležitosť a zneužijú ju. Že prijmú po voľbách taký volebný systém a v takej podobe aká bude vyhovovať len a výlučne ich politickým záujmom a nie politologicky ideálnej podobe volebného systému.

Nádeje slovenských demokratov sa dnes upínajú k tomu že Smer je pre euroatlantické štruktúry prijateľnejší ako HZDS. Faktom však ostáva že Smer je len mladším klonom HZDS. Stačí len jeden príklad. Ak Robert Fico na stránkach SME rozlišuje medzi sofistikovanými krádežami bielych golierov a nesofistikovanými krádežami Rómov tým prvým sľubuje prižmúrenie oka a tým druhým prísne potrestanie hovorí len to že používa v práve dvojaký meter „cukru“ a „biča“ čo v demokratickom právnom štáte nemá obdoby. Prijať volebný zákon na spôsob HZDS a Smeru nebude potom znamenať nič iné ako to že si sprivatizujú politiku na Slovensku. A to by znamenalo ďalšie radikálne zhoršenie dnešného zdeformovaného politického systému a jeho zakonzervovanie.

Kto neverí nech si spomenie na voľby do vyšších územných celkov. Okrem dvoch obsadilo všetky kraje HZDS. Prvým dôsledkom bolo politické rozparcelovanie nepolitických miest a pretože je takáto stratégia politického klientelizmu nákazlivá to isté spravili pre istotu v Bratislave a v Košiciach demokrati z „ideovo čistých koalícií“.

Ak si to dnešné parlamentné politické strany občianske združenia typu OKO no najmä demokraticky zmýšľajúci ľudia ešte stále nepripúšťajú nech si spomenú na Mečiarovu zmenu volebného zákona tesne pred voľbami v roku 1998 ktorá napáchala v dôsledku dvojnásobného zneužitia zo strany HZDS a lídrov SDK politické škody dôsledky ktorých si naplno uvedomia až ďalšie generácie.

Jediný spôsob ako sa tomu pokúsiť zabrániť je zakotviť súčasný pomerný systém do Ústavy SR a podmieniť jeho akúkoľvek zmenu ústavnou väčšinou. Kým je čas.

Lebo Slovensko nie je ideálnym štátom ale krajinou kde politici zaručene zneužijú všetko čo im ich moc umožní.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 6. marca 2002.

Comments

Komentáre