Občianska konzervatívna strana hodnotí vládu Roberta Fica ako vládu obmedzovania ekonomických slobôd a občianskych práv. Vláda zvýšila odvodové a daňové zaťaženie znížila pružnosť Zákonníka práce skomplikovala zakladanie nových firiem a pripravuje zavedenie dane z práva podnikať v podobe daňových licencií pre obchodné spoločnosti. Vláda sa dlhodobo správa tak ako keby viedla triedny boj proti živnostníkom a malým podnikateľom programovo zhoršuje podnikateľské prostredie a bráni tak ekonomickému rastu a tvorbe nových pracovných miest.

OKS upozorňuje na množiace sa prejavy snahy vládnej garnitúry zasahovať do základných práv a slobôd. Vládna väčšina v parlamente rozšírila možnosti zasahovania do vlastníckych práv zjednodušením vyvlastňovania a to dokonca v záujme iných súkromných podnikateľských zámerov. Vláda návrhom zákona o volebnej kampani zavádza vážne zásahy do slobody prejavu a práva slobodne šíriť informácie. Navrhovanou novelou zákona o petičnom práve a avizovanou novelou zákona o slobodnom prístupe k informáciám sa zasa chystá negatívne zasiahnuť do výkonu petičného práva a práva na informácie.

Nedôvera Ficovej vlády k slobodnej spoločnosti sa prejavuje aj v ďalších oblastiach – obmedzovaním slobody škôl či pripravovaným násilným zlučovaním zdravotných poisťovní.

OKS je odhodlaná aj naďalej robiť dôsledne opozičnú a dôsledne pravicovú politiku. Sme presvedčení že úlohou opozície je nielen pripravovať sa na nápravu škôd spôsobených Ficovou vládou ale aj snažiť sa o budovanie dôvery občanov v slobodný trh a slobodnú spoločnosť.

OKS sa o dva týždne zúčastní župných volieb vo všetkých ôsmich krajoch. Ponúkame voličom svojho kandidáta na župana – Ivana Kuhna v Košickom kraji. Ponúkame voličom 30 kandidátov do župných zastupiteľstiev kandidujúcich v rámci pravicových koalícií aj samostatne. Ponúkame voličom politiku transparentnej samosprávy kontroly politikov a úradníkov zodpovedného hospodárenia samospráv a šetrenia výdavkov. OKS chce aj na regionálnej úrovni ponúknuť voličom dôveryhodnú alternatívu k nezodpovednej a klientelistickej politike vládneho Smeru-SD.

OKS si pripomína 95. výročie vzniku Československej republiky. OKS sa hlási k demokratickému odkazu 28. októbra 1918. Považujeme za neúctu k našej vlastnej histórii že tento deň nie je medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. OKS navrhuje aby sa 28. október stal štátnym sviatkom SR miesto Dňa ústavy. OKS si pripomenie toto výročie 27. októbra v Martine a 28. októbra v Bratislave zhromaždeniami ktorých je spoluorganizátorom.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Pezinku dňa 26. októbra 2013

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.