Občianska konzervatívna strana (OKS) sa zúčastní novembrových regionálnych volieb vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Do volieb postavila jedného vlastného kandidáta na župana a 30 kandidátov na poslancov krajských zastupiteľstiev.

Kandidátom OKS na župana je Ivan Kuhn ktorý kandiduje v Košickom samosprávnom kraji. V Bratislavskom Nitrianskom a Trenčianskom kraji OKS podporuje za županov spoločných kandidátov širších pravicových koalícií Pavla Freša Tomáša Galbavého a Jozefa Lohyňu. V Trnavskom samosprávnom kraji kandiduje za župana predseda SMK József Berényi ako kandidát koalície SMK – OKS. Vo zvyšných troch krajoch nepodporuje OKS v prvom kole žiadneho z kandidátov na župana.

V troch krajoch (Bratislavskom Nitrianskom a Trenčianskom) sa OKS podieľa na širších pravicových koalíciách aj pre voľby poslancov zastupiteľstiev. Rovnako v troch krajoch (Banskobystrickom Košickom a Prešovskom) stavia OKS kandidátov do zastupiteľstiev samostatne. V dvoch krajoch vytvorila OKS pre voľby do zastupiteľstva dvojkoalície – v Trnavskom kraji s SaS a v Žilinskom kraji s Novou.

Najčastejším koaličným partnerom OKS je v regionálnych voľbách SaS (koalície v štyroch krajoch). S väčšinou pravicových strán vytvorila OKS koaličné spojenectvá v troch krajoch (NOVA – Dohoda MOST-HÍD SDKÚ-DS SMK-MKP). S KDH spolupracuje OKS v regionálnych voľbách v dvoch krajoch a so Stranou zelených v jednom.

V končiacom sa volebnom období má OKS troch poslancov krajských zastupiteľstiev (dvoch v Bratislavskom a jednu poslankyňu v Žilinskom kraji).

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 7. októbra 2013

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.