Občianska konzervatívna strana vyzýva Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky aby verejne vyjadrilo solidaritu s ruskými aktivistami ktorí boli 25. augusta 2013 zatknutí na Červenom námestí v Moskve. Je morálnou povinnosťou oficiálnej reprezentácie Slovenskej republiky rázne sa zastať ľudí ktorí si v Moskve pripomenuli 45. výročie okupácie Československa vojskami Sovietskeho zväzu a ďalších krajín Varšavskej zmluvy. Ich zhromaždenie je zároveň pripomienkou statočného počinu ôsmich sovietskych občanov ktorí svoj protest proti okupácii Československa vyjadrili na Červenom námestí už v auguste 1968 za čo boli vystavení prenasledovaniu väzneniu a perzekúciám.

Je neprípustné aby ešte aj dnes boli ľudia zatýkaní za slobodné vyjadrenie názoru na udalosti z roku 1968 a aby im za to hrozili sankcie v podobe vysokých pokút. Slovenská diplomacia by mala zatknutie ruských aktivistov odsúdiť tlmočiť ruským orgánom svoje znepokojenie a vyjadriť ruským aktivistom plnú podporu našej krajiny.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 27. augusta 2013.


Súvisiace informácie:

V Moskve zadržali ľudí ktorí si pripomínali okupáciu Československa

Váhame či sa zastať účastníkov moskovského protestu proti okupácii

Česko oficiálne odsúdilo zatýkanie v Moskve Slovensko nie

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.