Vyše 2 200 ľudí sa dosial podpísalo pod výzvu prezidentovi republiky na vetovanie novely zákona o hlásení pobytu občanov.

Kontroverznú novelu schválila NR SR 16. mája 2013. Hneď na druhý deň bola zverejnená výzva prezidentovi aby schválenú novelu nepodpísal a navrhol parlamentu pri opätovnom prerokovávaní zákona nahradiť v nej bod ktorým sa upravuje povinnosť hlásiť vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní bodom ktorý túto povinnosť zo zákona úplne vypustí. Pozmeňujúci návrh s rovnakým obsahom predložil v rámci druhého čítania poslanec NR SR Peter Osuský no bol hlasmi poslancov Smeru odmietnutý.

Schválenie zákona vyvolalo negatívne reakcie verejnosti. Výzvu prezidentovi iniciovala skupina predstaviteľov OKS a poslanci NR SR za SaS. Mená nových signatárov výzvy sú každodenne e-mailom zasielané do Kancelárie prezidenta SR. Prezident Gašparovič novelu zákona o hlásení pobytu zatiaľ nepodpísal.

Výzvu na vetovanie tejto novely možno naďalej podpísať na internetovom portáli change|net.sk tu.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 27. mája 2013

Súvisiace informácie:

change|net.sk: Výzva prezidentovi na vetovanie novely zákona o hlásení pobytu občanov

Facebook: Výzva prezidentovi na vetovanie novely zákona o hlásení pobytu občanov

OKS: Stanovisko OKS k novele zákona

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.