Občianska konzervatívna strana vyjadruje podporu kandidatúre Františka Mikloška na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN).

František Mikloško sa pred rokom 1989 aktívne zapojil do zápasu s totalitným režimom a patril k popredným obhajcom náboženských a občianskych slobôd na Slovensku. V roku 1988 bol jedným z hlavných organizátorov Sviečkovej manifestácie najväčšieho prejavu odporu proti komunistického režimu na Slovensku. Je mužom Novembra 1989. V roku 1990 sa stal predsedom prvého demokraticky zvoleného slovenského parlamentu. Patrí k politikom ktorí si zachovali čistý štít a vždy dôsledne obhajovali demokratické princípy. Jeho aktivity výraznou mierou prispievajú k budovaniu pamäte národa. Je spolueditorom publikácie Zločiny komunizmu na Slovensku 1948 – 1989 ktorá je najvýznamnejším slovenským pokusom vysporiadať sa s touto témou.

Úlohou ÚPN je budovanie historickej pamäte národa a vysporiadanie sa s dedičstvom vojnového slovenského štátu i komunistického režimu. Novým šéfom ÚPN by sa mal stať človek s jasným a vyhraneným vzťahom k obom totalitným režimom existujúcim na území Slovenska v 20. storočí ktorí by nadviazal na prácu a odkaz zakladateľa a prvého šéfa ÚPN Jána Langoša. OKS je presvedčená že morálna integrita a životný príbeh Františka Mikloška z neho robia najlepšieho kandidáta na túto pozíciu.

Peter Zajac čestný predseda OKS
Ondrej Dostál predseda OKS

V Bratislave dňa 4. novembra 2012.

Comments

Komentáre