Ten kríž sa začal hneď po parlamentných voľbách v júni 2010. Len čo opadla prvá radosť z volebného víťazstva koalícia odhlasovala Roberta Fica za podpredsedu parlamentu v čase dôvodného podozrenia z korupcie. Potom sa to už viezlo a naplno to zasiahlo aj OKS. Začali sa spravodajské hry okolo voľby generálneho prokurátora a dnes sa už pomaly nedá povedať kto všetko bol do nich namočený. Vo funkciách zostali Harabin a Trnka čo do veľkej miery zablokovalo zmeny v justícii.
Pokračovalo to fotografovaním tajných hlasovaní útokom na slobodnú politiku detektorom lži. Ktovie kedy príde na rad imperatívny mandát a ďalšie kroky likvidujúce živnú pôdu slobodnej politiky. Niektoré stranícke nominácie mali korupčnú povahu. NBÚ URSO ÚVO Štatistický úrad ÚPN ostali pri starých vedeniach nefunkčné. Koalícia zvýšila rovnú daň. Prvý aj druhý rozpočet sa o úspory verejných výdajov len obtrel. Reforma vzdelávania ostala v šuplíku. Zdravotníctvo v rozvale. Vláda sa rozhodla spojiť daňovo-odvodovú reformu s likvidačnými krokmi voči živnostníkom SZČO slobodným povolaniam kreatívnemu sektoru dohodárom. To všetko vyvrcholilo špekuláciami pri eurovale a bolo skutočným dôvodom predčasných volieb. Opozícia za to nemohla ona si len robila svoju prácu ako mala. V predvolebnej kampani sa naplno ukázalo na akú stoku sa zmenila slovenská politika. Jej centrom sa stali škandalizácia spravodajské hry vzájomné vynášanie donášanie a udávanie používanie kriminálnych metód útoky na základy parlamentnej demokracie falošné podpisy na petičných hárkoch. Marián Kočner starý známy z káuz Gamatex Pezinská skládka Hedviga Malinová a Trnkov vybavovač pri voľbe generálneho prokurátora sa ako kádrovák SaS a novopečený volič Igora Matoviča (tomu sa hovorí bozk smrti!) stal dôveryhodným partnerom politických strán a médií.
Kríza demokracie na Slovensku vrcholí. Je dôsledkom úplnej bezradnosti zoči-voči potrebe reálne odstrániť zadlžovanie zviesť skutočný nie cirkusácky boj proti korupcii uvedomiť si význam podpory domáceho malého a stredného podnikania pre chod našej ekonomiky zreformovať vzdelávanie a prebujnenú verejnú správu sanovať zdravotníctvo komplexne a dlhodobo riešiť rómsku otázku naplno si uvedomiť krízovú situáciu v eurozóne a položiť si v tejto súvislosti kľúčovú otázku našej dlhodobej ukotvenosti v slobodnom svete pochopiť povahu a dôsledky radikálnych zmien vo svete.
Nie som apokalyptik. Nestane sa zo mňa volič strany SMER ani SNS. Slovensko prežije aj tieto voľby. Ak však nemá prejsť len dráhu od novembrového premianta k čiernej diere Strednej Európy a odtiaľ k stredouerópskemu tigrovi a späť k čiernej diere musí prestať šaškovať a pozrieť sa pravde do očí.
Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 5. marca 2012.