Odmietnutie nášho návrhu ústavného zákona na zachovanie pomerného volebného systému ohrozuje zachovanie plurality a s veľkou pravdepodobnosťou povedie k nestabilite a privatizácii politického systému na Slovensku.
Predstavte si že sa píše rok 2004. O (ne)členstve našej krajiny v NATO bude rozhodnuté kapitoly prístupového procesu do EÚ budú uzavreté ale na Slovensku bude stále platiť že „je to tak“. Bez ohľadu na to ako bude vyzerať vládna koalícia po jesenných voľbách 2002 si budú v parlamente najbližšie strany HZDS a Smer. Obidve tieto strany hľadajú v záujme svojej moci tretie cesty obidvaja predsedovia páni Fico aj Mečiar sú pripravení premeniť krajinu na svoj zvrátený obraz. Bez ohľadu na naše možné členstvo v NATO či EÚ je naďalej dôležité aby sa položili všetky prekážky k nástupu koalície HZDS Smer k nepretržitej moci na veľa nasledujúcich rokov. Domnievam sa žiaľ že odmietnutím nášho návrhu slovenský parlament prepásol šancu na zastavenie hrozby novej privatizácie štátu koalíciou Fico Mečiar ktorí sú si napriek všetkým predvolebným rečiam a gestám najbližšími partnermi. Jedným z kľúčových krokov ako sa tomu dalo zabrániť bolo zabezpečiť zachovanie pluralizmu a teda pomerného volebného systému na Slovensku.
Pomerný volebný systém má na Slovensku svoju tradíciu a je základom vývoja po roku 1989. Znamená to že sme nechceli nič meniť ale iba zachovať to čo sa osvedčilo. Navrhli sme preto doplniť ústavný zákon a Ústavu Slovenskej republiky tak aby sa v nej nachádzala veta: „Poslanci sú volení vo všeobecných rovných priamych voľbách s tajným hlasovaním podľa zásady pomerného zastúpenia.“ Táto veta mohla znamenať že na to aby strany HZDS a Smer zmenili volebný systém na väčšinový a tak zvýšili svoj podiel na moci by museli meniť ústavu a nie len obyčajný zákon o voľbách. Na to by potrebovali najmenej 90 hlasov a nie už 39 hlasov (pri hlasovaní 76 poslancov) ako je to dnes po odmietnutí nášho návrhu na doplnenie ústavy. Zo 101 prítomných hlasovalo iba 36 poslancov vládnej koalície za náš návrh proti hlasovali 33 poslanci z HZDS a SDĽ zdržali sa 26 poslanci z SMK KDH SDKÚ SOP a SNS a nehlasovali 6 poslanci z SDĽ DS SMK SDKÚ a SOP.
Odmietnutím nášho návrhu sa hrozba dlhodobej vlády koalície HZDS Smer zväčšila. To je paradoxne priam samolikvidačné pre všetky ostatné politické strany a čo je najhoršie predovšetkým je to likvidačné pre demokratické sily ako také a teda pre celé Slovensko. V parlamente sa nenašla väčšina ktorú by spájala zodpovednosť za zajtrajšie Slovensko. Súčasný pomerný volebný systém ústavná väčšina poslancov vládnej koalície odmietla povýšiť na ústavný princíp čím ohrozila stabilitu demokracie na Slovensku a otvorila dvere polarizácii ku ktorej po zmene na väčšinový volebný systém na želanie HZDS a Smeru nepochybne dôjde.
Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 18. apríla 2002.