Platná nulová sadzba na tiché vína zodpovedá významu vinárstva rozvoja regiónov a turistického ruchu. Podľa nového návrhu zákona by mala colná správa pri nenulovej sadzbe kontrolovať tisícky drobných výrobcov vín čo je absurdné. A v Európskej únii neexistuje vinárska krajina s nenulovou sadzbou dane z vína. Jej zavedenie by našich vinárov poškodilo najmä oproti českým rakúskym a maďarským.

Lobizmom je umelé spájanie zákonov o spotrebných daniach z vína piva a liehu. Tvrdenie ministerstva financií že v navrhovanom zákone je sadzba na víno v súlade so smernicou EÚ pevne stanovená je zavádzajúce. Má sa určiť výpočtom percenta zo sadzby dane stanovenej pre lieh a následne vynásobiť koeficientom. Ale ustanovenie článku 7 ods. 2 smernice 92/83/EHS hovorí že členské štáty pevne stanovia svoje sadzby v súlade so smernicou 92/84/EHS čo je dané v prípade vína článkom 5 smernice 92/84/EHS ktorá ustanovuje minimálnu sadzbu spotrebnej dane na víno 0 eur pre tiché a šumivé víno na hektoliter hotového výrobku pričom pri nenulovej sadzbe sa má číslo 0 nahradiť konkrétnym číslom vyšším ako nula. Preto podáme v prípade prijatia zákona podnet na Európsku úniu.

Po pokuse poškodiť živnostníkov dohodárov ľudí v kreatívnych a slobodných povolaniach je navrhovaný zákon ďalším nástrojom ako diskriminovať slovenské malé a stredné podnikanie. V tom je jeho škodlivosť.

Reakcia na redakčný komentár bola publikovaná v denníku SME dňa 23. novembra 2011.

Comments

Komentáre