title=Premiérku potápali v boji proti korupcii jej vlastní koaliční partneri vraví predseda OKS PETER ZAJAC. Bilbordová kampaň SDKÚ a SaS odkazujúca na November je podľa neho mimo.

Čo hovoríte na spôsob akým SDKÚ a SaS využívajú odkaz Novembra v bilbordovej kampani?

Je to úplne čudesné že veľké politické strany SDKÚ a SaS využívajú štátny sviatok na svoju vlastnú stranícku kampaň a ešte takým spôsobom akým to robia. Spôsobom ktorý de facto s Novembrom nesúvisí.

Kto z nich má pravdu vybrali sme si vtedy slobodu alebo Európu?

Pokladám to za úplne nenáležité. November ´89 so sebou niesol étos slobody a jeho súčasťou bolo viac priestoru slobody doma aj v Európe. Dnes sme už súčasťou Európskej únie a NATO máme povinnosť sa zaujímať o to akým spôsobom EÚ funguje.

SaS teda využila odkaz vhodnejšie?

Pre OKS je ukotvenie v západnej Európe absolútnou vitálnou nevyhnutnosťou ale zároveň máme právo povedať náš názor keď si myslíme že smerovanie Európskej únie nie je správne. Euroval nie je vhodný nástroj na riešenie dnešnej krízy a to sa ukáže.

V roku 1989 ste bojovali za to aby komunisti odišli z politiky. Nebolo chybou hlasovať za predčasný koniec vlády ktorá bola historicky prvýkrát vytvorená bez komunistov?

Pokladám to dodnes za obrovský problém. Nie som hrdý na to čo sa stalo a môžem povedať že na všetkých koaličných radách sme boli dvaja ktorí sme boli extrémne proti predčasným voľbám a tlačili sme na nejakú formu kompromisu. Matovič a Zajac to mohli hovoriť od rána do večera od večera do rána de facto nás nikto veľmi nepočúval.

Keď teraz vidíte čo sa udialo po hlasovaní o eurovale hlasovali by ste inak?

To čo som videl a zažil bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné. Vládna koalícia sa začala zvnútra rozkladať. Namiesto toho aby minister zahraničných vecí chodil po krajinách Európskej únie a jasne vysvetľoval že Smer nechce euroval podporiť čo odporovalo akýmkoľvek sociálnodemokratickým zásadám. Namiesto toho aby Mikuláš Dzurinda ako predseda SDKÚ rokoval s Robertom Ficom ako predsedom Smeru dal ruky od všetkého preč a povedal toto všetko je vecou pani premiérky.

Euroval bol len zámienkou Dzurindu aby sa zbavil Radičovej?

Nemôže byť euroval len zámienkou je to príliš vážna vec. Iba hovorím že vládna koalícia sa sama začala vnútorne rozožierať k tomu sa ešte rozhodlo o spojení hlasovania s dôverou vláde čo viedlo k neriešiteľnej situácii pre človeka ktorý chcel pokračovanie vlády ale bol proti eurovalu. Nedalo sa z toho vykľučkovať.

Preto ste nepodporili premiérku keď ste chceli za euroval hlasovať ak by SaS ustúpila?

Nevedeli sme to vyriešiť ináč len takým spôsobom že sme nehlasovali. Nie som na to hrdý neskutočne ma to mrzí. Mrzí ma to pretože vláda mala mandát na štyri roky. Ale už s tým nemôžem nič urobiť.

Viackrát ste hovorili že stojíte za Radičovou silnejšie ako SDKÚ ale v kľúčovom hlasovaní to tak nebolo?

Pri voľbe generálneho prokurátora sme absolútne stáli za premiérkou. Dnes sa hovorí že Iveta Radičová zlyhala urobila také alebo onaké chyby. Pre mňa bola symbolom zápasu proti korupcii ktorý si vyžaduje neuveriteľné nasadenie a étos čo nemala prvá ani druhá Dzurindova vláda. Týmto étosom pre mňa Iveta Radičová patrí medzi ponovembrových politikov ako bol Václav Havel. Myslím si že nezlyhala jej vláda stroskotala. Ale zlyhať a stroskotať je niečo úplne iné. Radičovú v boji proti korupcii potápali jej vlastní koaliční partneri..

Ako vnímate že sa rozhodla odísť z politiky?

Myslím si že človeka zoceľujú práve skúšky. Dnes je zrelšia na prezidentskú kandidatúru ako bola v roku 2009 pretože má za sebou jednu strašne trpkú skúsenosť. Ale takáto skúsenosť keď človeka nezabije tak zoceľuje. Vytvára človeka ktorý je už nepoddajný a ktorý sa nezohne.

Boli ste sa jej ospravedlniť za vaše hlasovanie?

Na hlasovaní už nemôžem ani nechcem nič zmeniť.

Rozprávali ste sa o tom?

Hneď po hlasovaní. Neviem do akej miery vedela ako som hlasoval. Povedal som jej že si myslím že je havlovský typ politika.

Ste dlhoroční priatelia myslíte že vám to niekedy odpustí?

Neviem.

Prečo už Most nechce na kandidátke OKS?

Formulovali to tak že kvôli hlasovaniu o eurovale. Béla Bugár nám však hneď po voľbách povedal že preňho nie sme politickou stranou ale štyrmi poslancami. Našu ponuku že by sme mohli vytvoriť trvalejšiu spoluprácu neprijal.

OKS sa roztrieštila pri dohadovaní kandidatúry do predčasných volieb. Vy s Dostálom idete na kandidátke Matoviča Osuský na listine SaS a Šebej Mostu. Vyzerá to že dlhoročných kamarátov rozdelil strach zo straty poslaneckých funkcií.

Chcel by som úplne jednoznačne povedať OKS sa neroztrieštila. Dvaja poslanci odišli na kandidátky iných strán ako osoby nie ako OKS. Nechcem to ďalej komentovať. Je to pre mňa bolestné a zraňujúce. Treba sa opýtať tých ktorí odišli. S Ondrom Dostálom sme ostali v OKS pretože identifikácia so stranou je pre nás kľúčová.

Nebol za tým strach zo straty poslaneckých funkcií?

Nebudem na to odpovedať. Otázke veľmi dobre rozumiem ale to je otázka na nich.

Ako si vysvetľujete že SaS ponúkla miesta iba Dostálovi a Osuskému? Máte konflikt so Sulíkom?

Neskúmal som to. V podstate o mňa ako osobu nešlo.

Ale prečo vás vynechal?

Mali sme so Sulíkom dva rozhovory kde povedal že dáva ponuku pre Osuského a Dostála. Umiestnenie bolo najprv približné potom to špecifikoval. Osuský ešte osobitne navštívil Sulíka ale to by som nekomentoval.

Čo je za tým že Osuský dostal zvoliteľné miesto?

Treba sa opýtať Richarda Sulíka. Ja som si jeho ponuku iba vypočul a nijak nekomentoval. Mali sme jasné stranícke rozhodnutie republikovej rady že ideme kandidovať ako strana. Pre mňa bol neprijateľný spôsob že niekto si vyberie a vyberie si dokonca umiestnenie ktoré nerešpektuje situáciu v druhej politickej strane pretože poradie bolo jasné – na prvom mieste mal byť predseda strany na druhom mieste podpredseda Dostál na treťom Osuský.

V takomto poradí sme kandidovali aj vo voľbách 2010. Pre mňa ponuka znamenala že sa rozhoduje o nás bez nás. Richard Sulík chcel rozhodovať koho tam zoberie a v akom poradí bez toho že by s nami rokoval. Práve preto sme sa pre ponuku nerozhodli.

Išlo Sulíkovi o to aby vás rozbil?

Sulík nie je určite žiadny altruista a rozhodnutie si proste zvážil. Dostal jasnú odpoveď že pre OKS ako stranu je ponuka horšia ako ponuka Obyčajných ľudí. Tú sme prijali po rozhodnutí Republikovej rady. Ak dnes niekto hovorí že s Dostálom sme prijali rozhodnutie aby sme si zaručili teplé poslanecké fleky tak sa len smejem lebo sme si vybrali riskantnejšie riešenie rešpektujúc rozhodnutie republikovej rady za ktoré hlasoval aj Osuský.

Považujete pána Osuského za zradcu ktorý si takto chcel zabezpečiť miesto v parlamente?

Ak dovolíte už som k tomu povedal všetko Nebudem ďalej individuálne rozhodnutia komentovať. Ale myslím si že spôsob individuálneho rozhodovania je vždy jasný.

Aké sú vzťahy medzi vami štyrmi. Bavíte sa ešte spolu?

Pokojne sem môžete napísať ticho a hlboké mlčanie.

Viacerí politici o Matovičovi hovoria že je exot a nikdy nebude zodpovedným politikom. Ako vôbec vznikla myšlienka že spolu pôjdete do volieb?

Prišiel ešte predtým ako sme sa začali rozprávať so Sulíkom. Keď oslovil aj KDS bolo jasné že kandidátka dostáva jasné politické kontúry. Takáto zostava bude mať vplyv aj na výber osobností z regiónov asi nebudú z celkom opačnej stajne.

Po druhé Matovič je z mladých slovenských politikov možno práve ten ktorý sa najrýchlejšie učí. Dnes je to iný Matovič ako pred rokom a pol keď prišiel v tričku. Je rozumnejší a zodpovednejší. Pre mňa je to aj spojenie starších ľudí s mladou dravosťou.

Vy z OKS vystupujete ako uhladení páni a Matovič je skôr šoumen ktorý na seba rád strháva pozornosť. K tomu ešte KDS nie je to bizarná kombinácia?

Dosť často sa stretávam s tým že sa ma na to ľudia pýtajú. Hovorievam že slovenský intelektuál od Štúrových čias má jednu zvláštnu vlastnosť že hovorí o obyčajných ľuďoch ale keď dôjde na lámanie chleba tak ho veľmi nezaujímajú. Neuveriteľne presne som si to uvedomil napríklad pri daňovo-odvodovej reforme ktorá sa mala likvidačným spôsobom dotknúť živnostníkov SZČO dohodárov a ľudí v slobodných povolaniach.

Bola nepochopiteľná obrana ministra financií Ivana Mikloša a predsedu SaS Richarda Sulíka proti tomu keď sme hovorili že treba znížiť odvody zamestnancom lebo je to spravodlivé ale nie za cenu že sa zvýšia odvody a zrušia paušály pre živnostníkov. Je to pohŕdanie a ignorovanie ľudí o ktorých títo politici hovoria že im o nich ide.

Čo ste si mysleli keď Matovič po voľbách povedal že sa ho snažili uplatiť a potom to vyhlásil za vtip?

Môžem len zopakovať že za rok a pol Matovič dozrel. Dnes by už o takýchto veciach nerozprával.

Matovič hovoril aj o tom že SDKÚ KDH a Most berú úplatky. Tieto strany podľa neho majú čierne fondy do ktorých tečú percentá zo štátnych zákaziek. Je to tak?

Problém dnes spočíva v tom že jednotlivé strany si Slovensko rozoberajú ako politický kartel. Jedna strana si zoberie vzduch zem vodu druhá celú dopravu tretia eurofondy. To je doslova by som povedal návod na korupciu. Štátna správa sa dnes obsadzuje od hlavy až po päty straníckymi funkcionármi.

Po každých voľbách je to ako delenie koristi. Niektoré miesta v štátnej správe musia byť obsadené politicky lebo politici nesú zodpovednosť. Ale nemôžu to byť všetky miesta. To isté platí pre súťaže. Sme svedkami že súťaže sú veľmi často dopredu vyhrané to je prípad daňového úradu.

Ale neodpovedali ste berú tieto strany úplatky?

Neviem vám to doložiť. Môžem vám len povedať že som počul na vlastné uši jeden hlas podobný Robertovi Ficovi ako rozpráva priamy návod na stranícke korumpovanie. A poznám konkrétne príbehy aj z obdobia poslednej vlády kde sa jednoducho ukazuje že táto vláda síce priestor pre korupciu zmenšila ale neodstránila. Menšia korupcia predsa nemôže byť cieľom zápasu proti korupcii.

Povedzte konkrétne.

Keď sa budeme baviť o sitkách no tak hádam mi nikto nechce tvrdiť že to nebola stranícka korupcia.

Teda kto?

Keď to chcete počuť na plné ústa v Správe štátnych hmotných rezervách je nominant SDKÚ tak nominant SDKÚ je zodpovedný za kauzu sitká.

Kandidovali ste za Most-Híd neprekáža vám že Matovič pri občianstve vystupoval nacionalisticky?

S Obyčajnými ľuďmi aj KDS máme spoločnú veľkú časť kľúčovej agendy trebárs zápas proti korupcii spravodlivé súdnictvo reforma vzdelavánia. Určite máme aj rozdielne veci ktoré nikto skrývať nebude.

Mali by slovenskí občania ktorí dostali maďarské občianstvo prísť o to naše?

Bol by som obozretný. V tejto chvíli nevieme ako sa Orbánova vláda rozhodne v prípade pasívneho volebného práva. Treba na to počkať a nebyť hysterický. Som hlboko presvedčený že existuje riešenie problému aj mimo zákona o dvojakom občianstve. Existuje v ústave zapísané že nie je možné kandidovať naraz do europarlamentu aj do národného parlamentu. Je pokojne možné v ústave prijať že nie je možné naraz kandidovať do parlamentov v dvoch štátoch.

Hovoríte o volebnom práve ale Matovič mal návrh že občania by mali strácať slovenské občianstvo ak získajú iné v krajine na ktorú nemajú reálnu väzbu.

To je jeho spôsob ktorý navrhoval. Viem si predstaviť aj iný návrh. Dnes nemá zmysel hysterizovať to. Aj Maďarom pomaly dôjde že otázky dvojakého občianstve pre nich nebudú hrať kľúčovú rolu lebo sociálne problémy sú strašne ťaživé.

Snahou Matoviča je oslabiť v parlamente politické strany a nahradiť ich nezávislými osobnosťami. Spravili ste v Novembri chybu keď ste politický systém nastavili na politické strany?

Politický systém sa za 22 rokov deštruoval napríklad keď SDK opustilo vlastné strany a vytvorilo sa SDKÚ. Robert Fico násilím zlučuje všetky možné sily od socialistických po nacionalistické. Dnešný systém miesto toho aby sa kultivoval sa deštruuje. Matovič z toho zrejme usúdil že treba ponúknuť nezávislé osobnosti.

Viete si predstaviť že by štát fungoval keby bol parlament plný nezávislých poslancov bez spoločnej koordinácie?

Na kandidátke pôjdu strany s jasným názorom. Predsa nacionalista na kandidátku Obyčajných nepôjde. Tiež absolútny socialista ktorý chce vytvárať dlhy keď my hovoríme že dlhy ničia Európu. Nezávislé osobnosti majú základnú názorovú orientáciu.

Ako máte vyriešené financovanie kampane?

Keďže sme na kandidátke Obyčajných ľudí pôjde to cez nich.

Na čom chcete postaviť kampaň?

Určite budeme mať spoločnú kampaň. Pre nás všetkých jednoznačne platí vylúčnosť akejkoľvek povolebnej koalície so stranou Smer. Neexistuje pre nás žiadna špekulácia ísť s Ficom keby s ním šli aj iní. Veľké politické strany si tam nechávajú rezervu my nie. Vo vlastnej čiastkovej kampani OKS sa zameriame na okrem podpory malého a stredného podnikania na reformu vzdelávania.

Ako dopadnete v predčasných voľbách?

Nie som veštec ani politický analytik ktorý z volebných preferencií číta ako z usadeniny kávy. Je úplne samozrejmé že každý zo stredopravého spektra musí mať elementárny záujem aby sa mohla po voľbách utvoriť taká vláda ktorá bude vládou nesocialistickou neficovskou. Robert Fico sa z ničoho nepoučil a chce Slovensko zaviesť na cestu na ktorej sme už raz boli. To je cesta zadlžovania nedisciplinovanosti korupcie a násilností.

Po všetkých hádkach je vôbec možné aby sa znova utvorila pravicová koalícia?

Ak nebude existovať reálna zhoda a tá možnosť tu bude tak si proste stredopravé strany vykopú hrob. Toto je posledná šanca pre garnitúru stredopravých strán ešte raz ukázať že sa poučili z toho že vlastná sebadeštrukcia je to najhoršie čo môže akákoľvek vláda urobiť.

SDKÚ hovorí že so Smerom do vlády nepôjde. Veríte Dzurindovi?

Nie som SDKÚ.

Uplynul rok od smrti Ernesta Valka. Vrah stále uniká. Ako hodnotíte prácu polície?

Čím čas ubieha stopa je chladnejšia. Ak má byť spravodlivosť spravodlivosťou treba pátrať po vrahoch aj keď uplynie dlhší čas. Ak by sa to nevyšetrilo bol by to veľký prehrešok.

Mária Mihaliková rozhovor bol pôvodne publikovaný v denníku SME dňa 12. novembra 2011.

Comments

Komentáre