Parlament dnes odmietol návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne poslancov SMER-u. Poslanci SMER-u v tejto súvislosti predviedli značnú dávku pokrytectva.
Predovšetkým samotný problém spôsobil SMER tým že ním vedená vládna koalícia v predchádzajúcom volebnom období presadila novelu zákona o štátnom občianstve vďaka ktorej môžu občania SR prísť o slovenské občianstvo proti svojej vôli. A dnes sa SMER tvári že chce tento problém riešiť. Je to ako keď podpaľač ide robiť požiarnika a snaží sa uhasiť oheň tým že doňho prilieva olej.
Pokrytectvom a cynizmom je aj postoj poslancov SMER-u k môjmu procedurálnemu návrhu vyradiť tento bod z programu schôdze NR SR ktorý som predniesol v utorok počas schvaľovania programu schôdze. Predseda poslaneckého klubu SMER-u Pavol Paška k tomu uviedol že „ide o štandardnú Ústavou zaručenú legislatívnu iniciatívu poslanca Národnej rady a vyňatie programu a bránenie je porušovanie Ústavy“. Poslanec NR SR za SMER Dušan Čaplovič počas včerajšej parlamentnej rozpravy označil hlasovanie za môj procedurálny návrh za porušenie Rokovacieho poriadku NR SR a uviedol: „Každý poslanec má právo zákonodarné iniciatívy podľa Ústavy Slovenskej republiky a súčasne v rámci rokovacieho poriadku je v prvom čítaní potom sa po prvom čítaní môžu poslanci vyjadriť. … Konkrétne nemôže iný poslanec v tomto prípade či to už je z koalície alebo v inom garde obmedziť zákonodarnú iniciatívu poslanca respektíve poslancov z opozície tým že podá návrh na vypustenie návrhu zákona z programu schôdze Národnej rady keďže tento návrh spĺňal všetky predpoklady o 15-dňového limitu a bol zaradený grémium Národnej rady a predsedom Národnej rady na toto rokovanie.“
Obaja vyššie uvedení poslanci SMER-u pritom dňa 7.9.2010 hlasovali za pozmeňujúci návrh svojej straníckej kolegyne poslankyne Renáty Zmajkovičovej aby bol z programu 5. schôdze NR SR vyradený poslanecký návrh novely zákona o komunálnych voľbách ktorý som do parlamentu predložil spolu s kolegami z OKS Petrom Zajacom Petrom Osuským a Františkom Šebejom.
Je pokrytecké a cynické v septembri 2010 hlasovať za vyradenie poslaneckého návrhu zákona z programu schôdze a v marci 2011 označovať procedurálny návrh na vyradenie iného poslaneckého návrhu zákona za porušenie ústavy a rokovacieho poriadku. Vyzývam poslancov SMER-u Pavla Pašku a Dušana Čaploviča aby sa ospravedlnili buď za svoje hlasovanie a hlasovanie svojich straníckych kolegov za procedurálny návrh poslankyne Renáty Zmajkovičovej dňa 7.9.2010 alebo za svoje výroky že môj procedurálny návrh a hlasovanie zaň boli v rozpore s ústavou a Rokovacím poriadkom NR SR. Môžu si pokojne vybrať za čo sa ospravedlnia.
Ondrej Dostál
poslanec NR SR a podpredseda OKS
V Bratislave dňa 24. marca 2011.
Súvisiace informácie:
Ondrej Dostál procedurálny návrh 22.3.2011:
Mám návrh na zmenu programu. Navrhujem vypustenie bodu číslo 24. Návrh poslancov Národnej rady Roberta Fica Vladimíra Faiča Dušana Čaploviča Roberta Kaliňáka a Mareka Maďariča na vydanie zákona ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky. SMER tento problém spôsobil myslím si že by sa teraz nemal tváriť že je to on ktorý ten problém ide riešiť. Je to ako keď podpaľač ide robiť požiarnika a snaží sa uhasiť požiar tým (Výkriky v sále.) že do ohňa prilieva olej. (Reakcie z pléna.) Ďakujem.
Pavol Paška reakcia na procedurálny návrh 22.3.2011:
„Ďakujem pekne pán predseda. Žiadam aby sme v prípade ak prejde návrh pána poslanca Dostála opätovne hlasovali o ponechaní bodu 24 ako súčasť programu programu tejto schôdze. Chcem Vás upozorniť aj pána kolegu Dostála na to že ide o štandardnú Ústavou zaručenú legislatívnu iniciatívu poslanca Národnej rady a vyňatie programu a bránenie je porušovanie Ústavy na ktoré si síce pomaly už deviaty mesiac u Vás ako základný štandard Vášho fungovania zvykáme ale nehodláme ho rešpektovať a akceptovať. Ešte raz Vás žiadam vážený pán predseda aby ste napĺňali zákon o rokovacom poriadku a Ústavu. Každý riadne zvolený poslanec alebo poslankyňa Národnej rady ma Ústavou garantovanú legislatívnu iniciatívu a akékoľvek zneužívanie procedurálnych návrhov je porušením ústavy. (Potlesk)“
Dušan Čaplovič vystúpenie v rozprave 23.3.2011:
Chcem sa vyjadriť aj k návrhu ktorý odznel včera v rámci schvaľovania programu schôdze Národnej rady a to k návrhu pána poslanca Dostála na vypustenie tohto podaného zákona z programu schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Nuž tak buďme naozaj demokratmi a dodržujme pokiaľ nič iné rokovací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky.
Každý poslanec má právo zákonodarné iniciatívy podľa Ústavy Slovenskej republiky a súčasne v rámci rokovacieho poriadku je v prvom čítaní potom sa po prvom čítaní môžu poslanci vyjadriť.
Samozrejme o tom hovoril aj pán predseda nášho poslaneckého klubu a napriek tomu keď som si prečítal ako kto hlasoval tak ma šokovalo že 27 poslancov hlasovalo v rozpore s rokovacím poriadkom Národnej rady Slovenskej republiky nechcelo umožniť toto vystúpenie a je ich musím pre históriu Národnej rady vymenovať Bastrnák Jakab Vörös Bugár Nagy Zajac Dostál Osuský Šebej Gál Pfundtner Švejna Chren Somogyi Beblavý Gaľa Markovič Oravec Tkáčová Matej Pado Tóth Kubovič Vargovčák Chaban Kužma a Vášáryová.
Konkrétne nemôže iný poslanec v tomto prípade či to už je z koalície alebo v inom garde obmedziť zákonodarnú iniciatívu poslanca respektíve poslancov z opozície tým že podá návrh na vypustenie návrhu zákona z programu schôdze Národnej rady keďže tento návrh spĺňal všetky predpoklady o 15-dňového limitu a bol zaradený grémium Národnej rady a predsedom Národnej rady na toto rokovanie.“
Odkaz na hlasovanie o procedurálnom návrhu poslankyne Renáty Zmajkovičovej 7.9.2010