2. senát Ústavného súdu odobril názor Najvyššieho súdu že pojem „neverejnosť rokovania vlády“ použitý v zákone znamená nielen to že verejnosť nemôže byť na rokovaní vlády prítomná ale znamená dokonca aj to že verejnosť nemá mať prístup k žiadnym informáciám ktoré sú zachytené na zvukovom zázname z rokovania vlády.

Argumentácia senátu Ústavného súdu však nie je vôbec presvedčivá. Senát sa vôbec nevyjadril k dôležitým argumentom dokazujúcim že boli porušené ústavné práva ktoré som uviedol v ústavnej sťažnosti. Od Ústavného súdu by som očakával dôkladnejšiu a kvalitnejšiu argumentáciu.

Podľa ústavy možno obmedziť prístup k informáciám iba v takej „nevyhnutnej miere“ ktorá je potrebná na ochranu citlivých informácií. Ústavný súd však vôbec nevysvetlil prečo nestačí utajiť iba konkrétne „citlivé“ časti zvukového záznamu – napríklad vymazaním iba týchto konkrétnych častí. Nevysvetlil prečo nemožno sprístupniť verejnosti tie časti zvukového záznamu ktoré neobsahujú žiadne citlivé údaje. Ústavný súd tiež vôbec nezohľadnil že môžu nastať prípady kedy je zverejnenie určitých častí zvukového záznamu vo verejnom záujme za účelom verejnej kontroly činnosti vlády – napríklad pri vážnom podozrení že vláda porušila zákon. Posúdenie takýchto ústavných argumentov je úlohou a poslaním Ústavného súdu avšak ten sa k týmto ústavným argumentom bohužiaľ vôbec nevyjadril.

Hoci sa senát Ústavného súdu odvoláva aj na nariadenie EÚ č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom a doslova z neho cituje že „orgány by mali mať možnosť chrániť svoje vnútorné konzultácie a porady tam kde je to potrebné na zabezpečenie ich spôsobilosti uskutočňovať svoje úlohy“ úplne opomenul iné ustanovenie toho istého nariadenia ktoré výslovne hovorí že aj informácie z vnútorných konzultácií a porád možno zverejniť ak je na tom „verejný záujem“.

Považujem preto rozhodnutie senátu Ústavného súdu za omyl.

Ondrej Dostál
podpredseda Občianskej konzervatívnej strany

V Bratislave dňa 22. februára 2011.


Súvisiaca príloha:

Rozhodnutie Ústavného súdu SR 514/2010


Súvisiace informácie:

Ondrej Dostál: Absurdné rozhodnutie Najvyššieho súdu

Ondrej Dostál: V stredu 13. mája 2009 súd rozhodne o kauze zvukové záznamy

Ondrej Dostál: Úrad vlády pokračuje v obštrukciách okolo sprístupnenia zvukového záznamu z prvej schôdze Ficovej vlády

Ondrej Dostál: Úrad vlády pokračuje v porušovaní zákona

Ondrej Dostál: Obmedzí vláda právo občanov na informácie?

Ondrej Dostál: Zvukové záznamy zostávajú tajné

Zdroj: TA3 www.ta3.com

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.