Keď pred pár týždňami denník SME informoval o postoji parlamentných strán k možnosti zníženia počtu členov vlády článok vyšiel pod príznačným titulkom: Politici sú za štíhlejšiu vládu ale neskôr. Plne v duchu tejto tézy sa politické strany zachovali v utorok pri schvaľovaní programu začínajúcej sa schôdze NR SR. Koaliční aj opoziční poslanci v dojemnej zhode vyhodili z programu návrh zákona o znížení počtu členov vlády ktorý do parlamentu predložila Občianska konzervatívna strana (OKS).
Asi by sme nenašli na Slovensku politický subjekt ktorý by nesúhlasil s tým že treba znížiť počet členov vládneho kabinetu. Podobne ťažké je však nájsť v tejto krajine subjekt ktorý by to so zoštíhlením vlády myslel vážne. Keď s návrhom na štíhlu vládu prišlo KDH bolo odmietnuté s tým že takéto zmeny nemožno robiť uprostred volebného obdobia. Keď analýzu možností zmenšenia vládneho kabinetu prezentoval Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť všetci oslovení politici vyjadrovali tejto myšlienke podporu. Keď však OKS prišla s konkrétnym návrhom zákona ktorým by sa súčasná 20-členná vláda (premiér 4 podpredsedovia vlády a 15 ministrov) zmenila na oveľa úspornejší model 10+1 (premiér a 10 ministrov pričom traja z nich ministri zahraničných vecí financií a spravodlivosti by boli zároveň aj podpredsedami vlády) poslanci návrh rovno vypustili z programu schôdze. Hoci je pravdepodobné že na väčšinu poslaneckých návrhov sa aj tak nedostane. Ale istota je istota.
Parlament tak prepásol najvhodnejšiu príležitosť na zoštíhlenie vlády. Zákon by platil až od budúceho volebného obdobia existoval by dostatok času na prípravu tejto zmeny a pokiaľ by parlamentné strany mali skutočný záujem zrušiť alebo zlúčiť niektoré ministerstvá a zrušiť funkcie podpredsedov vlády bez rezortov nič by im nebránilo urobiť to práve teraz. A nová vláda by sa už musela zmestiť do štíhlejšieho strihu. Nestalo sa tak a v tomto volebnom období sa už ani nestane. A je len príznačné že vypustenie zoštíhlenia vlády odhlasovali poslanci na návrh Jána Rusnáka predsedu poslaneckého klubu SDK a člena SDKÚ ktorá sa vydáva za garanta reforiem. Naozaj výstižná bodka za „reformnými“ aktivitami SDKÚ v tomto volebnom období.
Aj keď sa teraz všetci tvária inak po voľbách budú mať strany iné priority než zoštíhľovanie vlády. Pred pražským summitom NATO bude treba čo najskôr zostaviť vládu bude treba pripraviť štátny rozpočet a schváliť vládny program. Pred myšlienkou zoštíhlenia vlády dostane prednosť myšlienka stability a rýchleho nájdenia zhody budúcej širokej koalície. A keď už raz budú obsadené všetky ministerské posty na zoštíhľovanie vlády bude zasa neskoro. Uprostred volebného obdobia sa predsa také veci nerobia. Dovidenia o štyri roky priatelia štíhlej vlády.
Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 17. mája 2002.