Bolo to naše prvé stretnutie s Ivetou Radičovou ako predsedníčkou vlády na oficiálnej pôde úradu vlády. Boli sme na ňom štyria poslanci a vrcholní predstavitelia OKS František Šebej Peter Osuský Ondrej Dostál a ja na druhej strane sedela Iveta Radičová a medzi nohami sa nám tmolilo jej šteniatko Oskar. Možno aj preto vládla pri stretnutí hneď od začiatku uvoľnená nálada. Bolo to dobré stretnutie v dobrej atmosfére. Pritom šlo o rozhodnutie ktoré sa medzi nami štyrmi nerodilo ľahko – prišli sme predsedníčku vlády informovať že sme sa rozhodli hlasovať za verejnú voľbu generálneho prokurátora.

To čo návrhu na zmenu voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú predchádzalo je všeobecne známe. Nedá sa to nazvať ináč ako fotografovacia fraška nazízanie cez plecia poslancov do hlasovacích lístkov párová kontrola pritom s výsledkom ktorý bol napriek tomu šokujúci – šesť koaličných poslancov hlasovalo proti vlastnému kandidátovi na funkciu generálneho prokurátora Jozefovi Čentéšovi. Nedá sa vedieť kto to bol ale čosi sa vytušiť dá. Bolo to potupné predovšetkým pre nás štyroch poslancov za OKS lebo sme sa ako prví postavili otvorene proti novej kandidatúre Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora vedomí si jeho čachrov a to nielen v prípade Hedvigy Malinovej.

Tajná voľba v personálnych otázkach ktorá fungovala posledných dvadsať rokov bez toho že by si ju ktokoľvek dovoľoval spochybniť má dva dobré dôvody. Jednak sa stala skutočne tajnou voľbou oproti komunistickému výsmechu s pseudotajným hlasovaním pri ktorom skrutátori číhali či niekto nebodaj nezájde za plentu a je len smutné že dvadsať rokov po Novembri 1989 sa tajná voľba zmenila znova na pseudotajnú. Druhý dôvod je však veľmi silný. Tajná voľba v personálnych otázkach znamená zrušenie osobnej väzby medzi hlasujúcim a tým o kom sa hlasuje. Nesúvisí s tým či je poslanec zaviazaný tomu kto ho volí ide o to aby nevznikli osobné záväzky medzi poslancom a voleným kandidátom.

Ak sme sa napriek tomu rozhodli hlasovať spoločne za zmenu tajnej voľby na verejnú malo to dva dôvody. Ten prvý je jasný a spočíva v konkrétnej politickej zodpovednosti za existenciu súčasnej vládnej koalície. Robert Fico každodenne dokazuje že jeho návrat k moci by znamenal návrat na cestu z ktorej sme sa ledva po parlamentných voľbách vyškriabali. To nechceme a preto nebudeme tancovať ako Fico píska. Ale treba pomenovať aj druhý dôvod. Verejná voľba je aj prejavom vedomia že tých šesť koaličných červov nehlasovalo náhodou. Obava že by sa v akejkoľvek ďalšej tajnej voľbe nechali kúpiť alebo by s radosťou hlasovali za pád vlastnej vlády je priveľmi silná.

A prečo sme sa rozhodovali vyše mesiaca? Ten mesiac sme potrebovali na to aby sme stopercentne zistili že zmena tajnej voľby na verejnú neodporuje nijakým zákonom ani ústavným princípom ale aj to že situácia pri personálnych voľbách je v jednotlivých štátoch rozdielna. Zistili sme že v jedných sa hlasuje verejne v iných tajne. A niekde o jedných funkciách verejne o iných tajne podľa povahy krajiny jej histórie a ústavnej tradície. Rozhodli sme sa teda zodpovedne s prihliadnutím na všetky okolnosti aj keď malo naše rozhodnutie – načo to popierať – aj trpkú príchuť. Ale prijali sme ho všetci spoločne.

Stretnutie s Ivetou Radičovou však bolo dobré aj preto že sme sa dohodli na viacerých dôležitých veciach. Otvorili sme si dvere pre vzájomnú komunikáciu a porozumeli sme si aj v tom čo pokladáme pre fungovanie OKS vo vládnej koalícii za kľúčové – že je dôležité aby sme sa podieľali na tvorbe koaličných rozhodnutí a nielen na ich odhlasovaní. Dohodli sme sa aj na posilnení našich iniciatív vo sférach ktoré pokladáme za kľúčové a to je predovšetkým reformná agenda ktorá je našou dlhodobou vnútornou politickou výbavou – úspory verejných výdavkov a privatizácia zápas proti korupcii zápas o charakter súdnictva reforma vzdelávania. Preto to bolo dobré stretnutie.

OKS očami médií:

SME.sk/SITA: OKS podporí verejnú voľbu generálneho prokurátora

TV Markíza: Krehká väčšina a odtajňovanie (reportáž #14)

STV: OKS podporí zmenu voľby generálneho prokurátora

TA3: OKS verejnú voľbu generálneho prokurátora podporí

OKS očami iných:

Pravda: Robert Fico: Zásadovosť na spôsob OKS

Korzár: Peter Schutz: Na stráži výdobytkov

Comments

Komentáre