Image Nástenkové tendre by sa mali stať minulosťou. Návrh novely zákona o verejnom obstarávaní výrazne zvyšuje transparentnosť a sprísňuje podmienky súťaže. Podpísali sa pod ňu všetci poslanci koalície medzi nimi i podpredseda OKS Ondrej Dostál.

Podľa Ondreja Dostála sa v minulosti nezriedka stávalo že ponuky boli zo súťaže vyradené lebo nespĺňali často aj banálne náležitosti.

„Tomu sa zamedzuje tým že nesplnenie formálnych podmienok nebude dôvodom na vyradenie záujemcu. Súťažiaci bude mať priestor na nápravu desať pracovných dní od upozornenia“ vysvetlil. V zákone má byť aj podmienka že verejný obstarávateľ bude musieť odôvodniť primeranosť podmienok účasti aby tie neboli šité na mieru konkrétnemu dodávateľovi.

Novela zákona zároveň počíta so zavedením ustanovenia ktoré zaviaže verejných obstarávateľov aby užšiu súťaž použili len vtedy ak odôvodnia prečo nemôže byť súťaž verejná. „Táto novela má zaplátať tie najväčšie diery ale nie je to definitívny stav tým bude až nový zákon“ avizoval Dostál.

„Na môj vkus je koalícia príliš v tieni Smeru a opozície.“ Ukázalo sa podľa neho že politici sa správajú inak pred voľbami a inak po nich. „A tiež keď vidia stovky a tisíce študentov v uliciach.“

Čítajte ďalej v článku denníka SME zo dňa 12. novembra 2010 tu.

Ondrej Dostál a ďalší poslanci chcú obmedziť korupciu a plytvanie


Zdroj: SME www.sme.sk

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.