title=Poslanec NR SR a predseda OKS Peter Zajac varuje že voľba generálneho prokurátora môže ohroziť základy vládnej koalície.

.ste vládny politik ktorý sa najviac venuje prípadu Hedvigy Malinovej ktorý je súčasne kauzou Generálnej prokuratúry. Čo vám ako prvé prebleslo hlavou keď ste sa dozvedeli že pán Janiš navrhol Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora na ďalších sedem rokov?

Ostal som úplne šokovaný. Dozvedel som sa to od novinárov keď som vychádzal z ľudskoprávneho výboru kde sme mali práve pána Trnku v súvislosti s kauzou Hedviga Malinová. Evidentne sa ukázalo že človek ktorý má byť najvyšším garantom zákonnosti sa správa absolútne svojvoľne. Adresoval vypracovanie znaleckého posudku Lekárskej fakulte UK ako právnemu subjektu hoci fakulta nemá žiadnu právnu subjektivitu. Pán Trnka mi však povedal že to je len môj subjektívny názor. Ale to nie je názor ale zákon. Neviem si predstaviť ako chceme reformovať právny štát na čele s ľuďmi ako Štefan Harabin a Dobroslav Trnka.

.čo to vypovedá o mentálnom stave súčasnej koalície?

Ak bude Trnka zvolený je už dnes zjavné že sa tak stane hlasmi poslancov SDKÚ pretože tým návrhom pána Janiša sa opísali. Je pre mňa nepredstaviteľné že by tento poslanec konal v danej veci svojvoľne. SDKÚ je ako zviera ktoré má jednu hlavnu vpredu a druhú vzadu jedna hlava ťahá stranu dopredu druhá dozadu. Zvolenie Trnku by znamenalo návrat k Dzurindovej politike po roku 2002 keď sa hlasovalo pomocou hlasov opozičných poslancov a to pri podozreniach že boli kúpení. Návrat do tohto typu politiky by som pokladal za úplne zhubný.

.lenže je aj na štyroch poslancoch OKS na ktorých visí vládna väčšina v parlamente ako sa k tejto Dzurindovej zákulisnej hre postavia. Ako chcete zvoleniu Trnku zabrániť?

Budeme vyvíjať spolu so všetkými koaličnými partnermi verejný tlak aby ešte pred voľbou bolo jasné že celá koalícia podporuje jedného dobrého kandidáta. Samozrejme nemôžeme zaručiť výsledok tajného hlasovania. Poslanci troch poslaneckých klubov už teraz podpisom pod kandidatúru pani Miššíkovej povedali že my nebudeme tí ktorí budú hlasovať za Trnku. Je vecou SDKÚ ako sa rozhodne.

.je aj vecou ostatných strán či Dzurindu dostanú pod tlak aby radšej ustúpil než umožnil zvolenie Trnku…

Myslím že všetky koaličné strany budú presviedčať SDKÚ že voľba Trnku by bola začiatkom rozpadu vládnej koalície.

.minútu po Trnkovom zvolení by sa rozpadla koalícia?

To si netrúfam povedať. Ale určite by išlo o začiatok konca vzájomná dôvera by sa vytratila a de facto by prestala platiť koaličná dohoda.

.to je psychologický opis situácie. Rozmýšľate napríklad nad tým že by ste voľbou generálneho prokurátora podmienili osud štátneho rozpočtu?

Určite nie hoci táto personálna voľba je nesmierne dôležitá a hoci máme k rozpočtu veľké výhrady ktoré ešte budeme formulovať. Sme však pripravení zaň hlasovať. Pretože nech je to akokoľvek návrh rozpočtu je vykročením na správnu cestu.

.čo spravíte ak bude Trnka zvolený?

Naša reakcia bude okamžitá. OKS zmení svoje nastavenie vo vládnej koalícii.

.vyčleníte sa formálne z koalície?

Neviem to ešte presne pomenovať otvárajú sa však všetky možnosti okrem tej že by sme vládu potopili.

Martin Hanus rozhovor bol pôvodne publikovaný v týždenníku .týždeň dňa 25. októbra 2010.

Comments

Komentáre