Futbal

ImageMARRY ME WILLIAM.
RONALDO i’m‘ free‘ tonight!
I AM A GERMAN FAN BUT … I LOVE YOU TIM CAHILL.
CHOCOLATE BEATS PAELLA.

Takých čo by sa najradšej vydali za princa Williama a v noci čakajú na Ronalda sú milióny. Nie všetci nemeckí fanúšikovia milujú Cahilla. A švajčiarska čokoláda naozaj porazila španielsku paellu aj keď jej to nepomohlo.

Juhoafrické majstrovstvá sveta vo futbale majú svoju zvláštnu atmosféru. Televízne štáby nenechajú bez povšimnutia ani myšaciu dierku – len akosi cudne obchádzajú chudobu slumov. A fanúšikovia v ostro stráženom štadióne sa dožadujú slobodnej Gazy. Čudný svet čudesný.

Futbal a šport sa stali permanentnou revolúciou dnešného sveta. Namiesto pádu berlínskeho múra nežnej oranžovej tyrkysovej či inej revolúcie stoja pred plazmovou obrazovkou na nemeckej míli a na hlavných námestiach sveta milióny ľudí radujú sa objímajú plačú. Pokrývajú si telá bojovými farbami tetovaním a ochranným sfarbením. Navzájom sa dotýkajú tancujú vlnia sa v spoločnom úhorovitom rytme nedotýkavej týkavosti. Nedrancujú si telá ako v emocionálnom excese Hofmannsthalovej Elektry ústiacom do fyzického násilia nie sú to fakľové sprievody ohlasujúce zničenie sveta nikto tu nikoho nedobýja ani nedobíja. Je to niečo medzi bojovým tancom rituálom a divadelnou inscenáciou. Napokon dnes sa už nehovorí o prvom a druhom polčase ale dejstve. A nad tým všetkým kraľujú vuvuzely ako poľnice dnešného futbalového sveta.

Naši futbalisti sa vracajú v dvoch častiach potichu akoby sa do krajiny vkrádali aj keď dosiahli najväčší úspech v dejinách samostatného slovenského futbalu. Mlčia hovoria až pred šesťsto fanúšikmi a nakupujúcimi rodinkami na námestíčku pred Slovenským národným divadlom akí sú vďační lebo veď hrali pre nich.

To spojenie športu divadla a obchodného sveta má svoju logiku. Šport je výnimočným telesným a mentálnym výkonom divadlom aj obchodom. A samozrejme politikou: Merkelová je väčšou znalkyňou nemeckého futbalu ako svojich vlastných poslancov francúzsky prezident venuje viac času futbalu ako hospodárskej kríze tréner Domenech vysvetľuje fiasko francúzskeho futbalu za zavretými dverami parlamentu nigérijský prezident pre istotu suspenduje celé mužstvo na dva roky.

Južná Afrika v tom nie je náhodne. História dobehla už aj futbal. Futbalové štadióny sú v podstate súčasnou premenou antických amfiteátrov futbalisti gladiátormi kedysi privážanými z Afriky dnes slobodnými otrokmi futbalu.

Palec nahor znamenal v Koloseu život nadol smrť. Dnes túto rolu prevzala zástavka čiarového rozhodcu tak ako rolu všemocného cisára prevzali rozhodcovia. Neuznajú čistý gól ako v zápase Nemecko – Anglicko a namiesto 2:2 je to 3:1. Len brankár Neuer pošepne že on tú loptu za svojou bránkovou čiarou videl. A Nemci hovoria o vyrovnávajúcej spravodlivosti za anglický gól vo Wembley v roku 1966.

Apač Tévez dá gól z ofsajdu a Mexičania sú z kola von. Ďalší Villov gól z ofsajdu rozhodne o tom že vo štvrťfinále nie sú Portugalci ale Španieli. Sláva víťazom česť porazeným. Ako hovorí tréner Milan Lešický: „Treba oslavovať víťaza a porazených nechať na pokoji.“

Zajtra sa na všetko zabudne na neuznané góly na góly rukou na góly z ofsajdu. Zabudne sa na klzkú loptu s čudnou rotáciou na šľapáky za ktoré dostane hráč žltú a v horšom prípade červenú kartu hoci v občianskom svete by ho kvalifikovali ako ublíženie na zdraví. A ani neobmedzený pán FIFA Sepp Blatter sa už nebude baviť s nikým o videu. Bude len jeden víťaz majster sveta.

Je to zvláštna sloboda dnešného sveta zvláštna spravodlivosť sveta guľatej lopty a lopty guľatého sveta.

Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 5. júla 2010.

Comments

Komentáre