Občianska konzervatívna strana (OKS) bude presadzovať aby sa súčasťou programového vyhlásenia vlády stal zámer prijať legislatívnu úpravu ktorá by zabránila uzatváraniu nevýhodných zmlúv a ďalšiemu poškodzovaniu záujmov štátu politickou garnitúrou ktorá prehrala voľby.
Zákon proti povolebnej zlodejine by mal vláde ministerstvám a nimi kontrolovaným inštitúciám organizáciám a firmám zakázať v období tesne pred voľbami a po voľbách až do nástupu novej vlády predávať a prenajímať majetok uzatvárať zmluvy o dodávkach tovaru služieb a prác a ďalšie zmluvy týkajúce sa nakladania s majetkom štátu a s verejnými financiami pri ktorých mohol byť poškodený záujem štátu. Rovnaké obmedzenia by sa mali vzťahovať aj na obecnú a regionálnu samosprávu v súvislosti s komunálnymi a regionálnymi voľbami.
Iniciatíva OKS je reakciou na informácie o množstve rôznych zmlúv ktoré ministerstvá a ďalšie štátne inštitúcie a organizácie uzatvárajú tesne pred voľbami alebo po voľbách a pri ktorých existuje podozrenie že sú uzatvárané za podmienok nevýhodných pre štát. Možno predpokladať že uzatváranie takýchto zmlúv má súvislosť aj s tým že príslušní predstavitelia štátnych orgánov a ďalších subjektov očakávajú ukončenie svojho pôsobenia vo funkcii v súvislosti s výsledkami volieb. Prijatím zákona proti zlodejine by sa systémovo zamedzilo takýmto praktikám.
Ondrej Dostál Peter Osuský
podpredsedovia OKS
zvolení za poslancov NR SR na kandidátke strany MOST-HÍD
V Bratislave dňa 29. júna 2010.
Rámcová predstava o zákone proti povolebnej zlodejine
Zámerom zamýšľanej legislatívnej úpravy je zakázať vláde ministerstvám a ďalším vymedzeným subjektom v období začínajúcom 30 dní pred dňom volieb do NR SR a končiacom vymenovaním novej vlády zostavenej na základe výsledkov volieb niektoré úkony v nakladaní s majetkom a s verejnými financiami a to najmä:
Obdobné obmedzenie v nakladaní s majetkom a s verejnými financiami by sa malo vzťahovať aj na obce a na vyššie územné celky a ďalšie vymedzené subjekty v súvislosti s voľbami do orgánov samosprávy obcí a voľbami do orgánov samosprávnych krajov.
Zákon by mal pripúšťať výnimky pre mimoriadne situácie napr. živelné pohromy a podobne ktoré by však mali byť v zákone jednoznačne a jasne zadefinované.
Zákon by sa mal vzťahovať na nasledovné subjekty:
Predpokladaný rozsah dotknutých zákonov: